Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Miroslav Kollár, predseda Spolu: Treba nám dokončiť November?

.miroslav Kollár .mimoparlamentné fórum .neparlamentná alternatíva

Priznám sa, som sentimentálny oslavovač 17. novembra, každý rok je to pre mňa najemotívnejší čas v roku, emotívnejší ako osobné sviatky. Preto, že mi umožnil prežiť celý dospelý život v slobodnom svete, ale aj preto, že mi dožičil tú luxusnú možnosť postaviť sa na správnu stranu dejín, a spomienku na síce mikroskopickú, ale predsa len akú-takú dávku odvahy, ktorú bolo treba v pomeroch malého mesta v tých časoch ukázať a ktorú si v sebe dodnes starostlivo pestujem.

dnes sa asi všetky demokratické strany hlásia k ideám, na ktorých sa od Novembra píše moderná demokratická história (Česko)Slovenska. Mali sme to tak v strane Za ľudí, máme to tak ako občianski demokrati v strane Spolu. Dokonca hneď v prvom bode stanov sa zaväzujeme presadzovať „myšlienky tvoriace dedičstvo 17. novembra 1989, predovšetkým rešpekt k základným právam a slobodám, rovnosť pred zákonom, trhovú ekonomiku, európsku identitu a dôraz na politiku ako verejnú službu“.

Vraciame sa každý rok, väčšinou pri pokrivených vášnivých diskusiách o zákaze interrupcií, k debate o potrebe dokončenia Novembra a naplnenia poslednej z pôvodných desiatich novembrových požiadaviek Verejnosti proti násiliu – odluke cirkvi od štátu.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite