gangsterka z Varšavy
Ak počujete v súvislosti s literatúrou o Židoch vo Varšave, mysľou vám prebehnú tie najsamozrejmejšie asociácie – druhá svetová, varšavské geto a povstanie bezbranných proti vrahom v esesáckych uniformách.
Twardoch je však kráľ. Rodák zo Sliezska neuznáva zabehnuté stereotypy v mysliach čitateľov ani vo svojom písaní. Definitívne sa vyhol vedľajším kategóriám a užíva si na tróne najoceňovanejšieho poľského prozaika. Rád provokuje a dbá o svoj imidž.Preferuje, takpovediac, typické mužské témy (ženy, autá a zbrane). To začína smrdieť komerciou. A predsa! Twardoch vo veľmi vypracovanom a svojskom štýle napísal gangsterský príbeh z predvojnovej Varšavy, ktorý vyrušuje a dáva priestor aj najvážnejším otázkam. Kde sú v tom všetkom židovskí hrdinovia? Priamo v strede. Hrdinami sú predovšetkým z hľadiska postavenia v literárnom príbehu. Inak sú to mafiáni, gangstri, ozajstní výpalníci, bitkári a násilníci bez zábran.
S rozprávačom príbehu je to ošemetné. Je ním Moše Bernštajn. V roku 1937 mal sedemnásť rokov a počas rozprávania sa mení na vyslúžilého generála Moše Inbara, ktorý už v prítomnosti dožíva v Tel Avive. Starec miestami pochybuje o presnosti svojich spomienok. Nedáva žiadny certifikát spoľahlivosti na svoje rozprávanie, o to viac priťahuje čitateľovu pozornosť.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.