Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kráľ - kniha o varšavskom Kmotrovi

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica

Poľská spisovateľská hviezda v Kráľovi uchopila veľa tém úplne inak, ako je bežné. Výsledok je fascinujúci a žánrovo jedinečný.

Kráľ - kniha o varšavskom Kmotrovi Szczepan Twardoch: Kráľ. Absynt 2021

gangsterka z Varšavy 

Ak počujete v súvislosti s literatúrou o Židoch vo Varšave, mysľou vám prebehnú tie najsamozrejmejšie asociácie – druhá svetová, varšavské geto a povstanie bezbranných proti vrahom v esesáckych uniformách. 

Twardoch je však kráľ. Rodák zo Sliezska neuznáva zabehnuté stereotypy v mysliach čitateľov ani vo svojom písaní. Definitívne sa vyhol vedľajším kategóriám a užíva si na tróne najoceňovanejšieho poľského prozaika. Rád provokuje a dbá o svoj imidž. 

Preferuje, takpovediac, typické  mužské témy (ženy, autá a zbrane). To začína smrdieť komerciou. A predsa! Twardoch vo veľmi vypracovanom a svojskom štýle napísal gangsterský príbeh z predvojnovej Varšavy, ktorý vyrušuje a dáva priestor aj najvážnejším otázkam. Kde sú v tom všetkom židovskí hrdinovia? Priamo v strede. Hrdinami sú predovšetkým z hľadiska postavenia v literárnom príbehu. Inak sú to mafiáni, gangstri, ozajstní výpalníci, bitkári a násilníci bez zábran.

S rozprávačom príbehu je to ošemetné. Je ním Moše Bernštajn. V roku 1937 mal sedemnásť rokov a počas rozprávania sa mení na vyslúžilého generála Moše Inbara, ktorý už v prítomnosti dožíva v Tel Avive. Starec miestami pochybuje o presnosti svojich spomienok. Nedáva žiadny certifikát spoľahlivosti na svoje rozprávanie, o to viac priťahuje čitateľovu pozornosť. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite