Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Kto bol filozof Jan Sokol. Kazateľ bez privilégií a majster realista

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica

Knižný rozhovor s filozofom Janom Sokolom sa po jeho smrti 16. februára 2021 stal duchovným testamentom vnútorne bohatého a súčasne angažovaného muža – realistu.

Kto bol filozof Jan Sokol. Kazateľ bez privilégií a majster realista 12. apríl 2016 Praha. Jan Sokol neuznával nekonečné diskusie a klebety, dával prednosť trpezlivej práci. ROMAN VONDROUŠ/ČTK

„moja smrť je menej významná”

V rozhovore prišla reč aj na smrť. Sokol sa otázky nezľakol, zodpovedal ju veľmi prosto a úprimne: „Že jednou umřu, to vím, ale co na tom mohu vymyslet? Byl bych asi rád, kdybych mohl umřít mezi blízkými lidmi, smířený s Bohem a s nimi, ale nic víc. Nepotřebuju nic vědět, člověk přece spoustu důležitých věcí nevidí a ani nemá vidět. Moje smrt je míň významná než život těch, kdo tu budou žít po nás. To je důležité zrcadlo. Co si o nás budou říkat a v čem budou moci žít.”

Téma zo strany 282 sa premenila na skutočnosť veľmi skoro. Pre Sokola typické očakávanie – dôležití sú druhí – sa naplní, keď sa čitateľ vďaka rozprávaniu tejto inšpiratívnej osobnosti nadchne pre život v slobode. A zistí, že taký život je možný a príťažlivý. 

Dosť bolo ponurého písania v štýle nekrológu. Úctyhodný respondent sa ako účastník večnej hostiny najviac poteší, keď bude reč o umení žiť. 

 Svoju mladosť Sokol vyrozprával súvislo, bez falošnej nostalgie a s dôrazom na praktické okolnosti. Možno sa takémuto prístupu vyučil spolu s remeslom zlatníka.

Takpovediac renesančná osobnosť má v jeho prípade takmer až pôvabnú „reálsocialistickú” podobu. Od zlatých prsteňov prešiel k matematike a programovaniu. Operačné systémy z jeho dielne používali i súdruhovia v NDR. 

Sokol dokázal akceptovať prekvapenia vybočujúce z predpísaného softvéru. Vďaka manželke sa ocitol v rodine Jana Patočku.

„Sokol rozumie krachu hry na ľavicu a pravicu, lebo mnohé témy z tohto sporu dnes neexistujú“

Zblížil sa s filozofickou antropológiou i teológiou. Zapojil sa do legendárnych bytových seminárov, ktoré vytŕčali ako ostrovy pozitívnej deviácie. Spolupracoval na českom ekumenickom preklade Biblie.  Zariskoval s podpisom Charty ´77. 

majster realista 

Pri spomienkach na „socialistickú” fázu života sa u Sokola rozvíja sympatická črta, ktorá sa objavuje aj v priebehu ďalšieho rozprávania. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite