Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dana Kleinert dnes oznámila, že sa vzdáva kandidatúry na pozíciu starostky Starého mesta. Svojim podporovateľom odporučila voliť Zuzanu Aufrichtovú.

Tomáš Danielis prichádza s novou tanečnou choreografiou do bratislavskej A4

.gabika Gažová .kultúra

V nedeľu 21. októbra uvedie A4 – priestor súčasnej kultúry premiéru autorského tanečného predstavenia Game v choreografií Tomáša Danielisa. Divákom sa predstaví šesť performerov a performeriek pohybom skúmajúcim moc, priestor a teóriu hier.

Tomáš Danielis prichádza s novou tanečnou choreografiou do bratislavskej A4 Tomáš Danielis

game je tanečná performancia o stratégiách moci. Šesť performerov pohybom spracuje prežívanie šiestich ľudí, ktorí obývajú jeden priestor. Situácie spájajúce a zároveň oddeľujúce postavy na konkrétnej ploche prinášajú mnoho výziev a možností, ako sa s nimi spoločne vyrovnať. Ako nájsť spôsob dosiahnutia svojich vlastných cieľov? Koľko existuje spôsobov balansovať so svojou individualitou, kolektivizmom a dominanciou nad ostatnými? 

Najnovší projekt choreografa a autora Tomáša Danielisa a jeho tvorivého tímu je jedným zo série projektov analyzujúcich tému moci a je založený na výskume teórie hier. Jej účelom je reflexia kľúčových momentov mechaniky moci a zároveň zobrazenie dopadu týchto mocenských procesov na našu spoločnosť – prostredníctvom pohybu, zaberania priestoru a zdieľania jeho hraníc. Strategické správanie sa jednotlivcov, okupovanie priestoru a jeho pohybové znázornenie je základom Game aj tvorivej spolupráce tímu premiérovej performance. 

Tomáš Danielis

Tomáš Danielis je oceňovaný choreograf, ktorý sa zameriava na hraničné žánre medzi vizuálnym-digitálnym umením a tancom. Popritom sa venuje tvorbe inovatívnych pohybových slovníkov pre čisto tanečné predstavenia. Danielis vo svojej tanečnej autorskej tvorbe v spolupráci s multidisciplinárnymi umelcami skúma konceptuálne prístupy k umeniu performance a súčasnému tancu, často s presahmi do priestorovej a svetelnej inštalácie či súčasnej fotografie. Vo svojej tvorbe premyslene pracuje s využitím site-specific prístupov a darí sa mu každý ďalší projekt obohatiť o novú inovatívnu nadstavbu.

Na javisku mu budú sekundovať piati performeri a performerky, ktorých choreografické tvorivé vstupy boli vitálnou časťou vzniku predstavenia Game. J. Simet, J. Arsen, S. Kúdeľová, L. Fulop, R. De Simone budú spolu s Danielisom skúmať nielen priestor a jeho pravidlá, ale aj vzájomné vzťahy a opakujúce sa stratégie ľudského správania sa v rôznych situáciach. 

Predstavenie Game obohatí dramaturgiu Áštvorky o ukážku tvorby ďalších medzinárodne uznaných súčasných tanečných tvorcov v autorskej produkcii projektu FEYNMEN a v koproducii Pro Progresione a DYNAMEaeT.

Nadčasové dielo vzniklo aj vďaka medzinárodnej podpore Kulturam Stadt Graz, A9 Europa, Kultur Ausserbeziehungen Land Steiermärk, BKA, Rakúskych Kultúrnych Centier v Bratislave, Seoule a Budapesti, NKA Budapest a v neposlednom rade domáceho Fondu na podporu umenia. 

Viac sa dozviete v udalosti na Facebooku.

Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.gabika Gažová .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite