Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Legendárne experimentálne duo die Angel (Pan Sonic) opäť v A4

.sponzorované .kultúra

Príďte si vypočuť do Á štvorky, ako znie dedičstvo jednej z najslávnejších experimentálnych kapiel posledných troch desaťročí!

Legendárne experimentálne duo die Angel (Pan Sonic) opäť v A4 Risto Pentikäinen Ilpo Väisänen vľavo a Dirk Dresselhaus.

ducha Pan Sonic budú vyvolávať tí najpovolanejší: projekt Die Angel, ktorý fungoval dlhé roky spoločne s Pan Sonic. Ak ste mali radi Pan Sonic, budete ich počuť aj v Die Angel. V Á štvorke vypukne 14. marca 2018 čisté šialenstvo.

Pan Sonic boli legendárna experimentálna banda z Fínska. Legendu živili svojím prístupom k tvorbe a k živému hraniu. Boli známi svojimi superdlhými koncertmi. Alebo keď sa zavreli do štúdia, a počúvali dlhé hodiny vysokofrekvenčné zvuky. Zážitky z týchto sedení potom preniesli do svojich albumov. Pan Sonic boli tiež známi sporom s istým výrobcom spotrebnej elektroniky, pre ktorého si museli jemne pozmeniť meno. 

Chváliť sa môžu tí, ktorí zažili Pan Sonic naživo na Next Festivale 2005. Mika Vainio potom zahral aj na Nexte v roku 2009. Počas jeho vystúpenia to však nezvládol jeden reproduktor. Náhoda? Nemyslíme si! 

Minulý rok otriasla hudobný svet správa o jeho náhlom odchode. Ilpo Väisänen, druhý člen Pan Sonic, zaháňa stratu svojho partnera v hluku najlepšie ako vie – projektom Die Angel. 

Die Angel fungoval spoločne s Pan Sonic, a minulý rok vydali svoj ôsmy album Entropien. Opäť je to experimentálne techno: ostro vybrúsené zvuky, terénne nahrávky, abstraktné bzučanie, biely hluk – chaos, ale aj aj pravidelný rytmus, ktorý nedá vydýchnuť. A duch Mika Vainia, ktorý je stále prítomný.  

V projekte Die Angel hrá aj Schneider TM – krabičkár, ktorého si môžete pamätať z hudobnej televízie Viva 2. Vo vtedy populárnom clicks n´cuts zvuku prerobil aj The Smiths. Jeho elektronika má digitálnu dušu. Do Die Angel prináša delikátne pukance. Na poslednom albume sa k Die Angel pridal aj austrálsky skladateľ a hráč na gitare Oren Ambarchi, ktorého tiež poznáte z A4ky. 

Die Angel je hudba pre moment, pre situáciu na pódiu. Vzniká improvizáciou spoza hory káblov. Ak máte radi fyzický kontakt so zvukom, tak ste tu správne. 

Die Angel u nás hrali už pred desiatimi rokmi. Je čas zistiť, ako im to hrá v súčasnosti. 

Na podobnú nôtu (čiže bez nôt) zahrá pred Die Angel domáci projekt Odpał. Odpał je Acidmilk. Pod menom Amen Tma vydali vo vydavateľstve LOM album hmyzieho techna. V kapele 0N0 hrá psychedelický doom metal, za ktorý získal minulý rok ocenenie Rádiohlavy. 

Odpał zabzučí a rozvibruje steny A4 svojím drone doomom. V stredu 14. marca. 

Udalosť nájdete aj na facebooku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite