Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kraa – piaty ročník festivalu skutočne súčasnej hudby v A4

.peter Dolník .kultúra

Čo je to súčasná hudba? Definícií a sebavedomých pomenovaní už bolo naozaj dosť. Preto je podtitul myslený trochu ironicky, ale aj trochu vážne.

Kraa – piaty ročník festivalu skutočne súčasnej hudby v A4 Branislav Grebečí Jano Doe, Festival Next 2017

pretože slovenská objavná, dobrodružná, a nadžánrová hudba je živá a silná. Venujte jej pozornosť, a neprehliadnite ani výročnú prehliadku, ktorá sa už piatykrát odohrá v bratislavskej A4. V sobotu 3. marca. 

Na piatom ročníku festivalu Kraa čakajte hudobný maratón. V jeden večer sa predstaví deväť slovenských projektov, ktoré sú životaschopné, originálne, menej známe, a stoja za pozornosť. Na každom ročníku festivalu zatiaľ hrali iné kapely a projekty. Niekedy sa hudobníci prelínajú, ale podmienkou festivalu je, aby tam vždy hralo niečo nové. Za päť rokov sa tak podarilo predstaviť vyše 50 rôznych projektov, čo je úctyhodné na takú malú krajinu. 

Čo si predstaviť pod prívlastkami zaujímavé, nové či objavné? Podobne ako na festivale Next je cieľom festivalu Kraa vyhľadávať projekty, ktoré sa nemusia vtesnať do tradičných žánrových škatuliek: nie je to rock, džez ani metal. Väčšinou sú to umelci, ktorí experimentujú s nástrojmi, hudobnou formu, alebo nachádzajú cestičky pomedzi žánre. Ak si chceme pomôcť žánrami, tak môžeme hovoriť o weird folku, ambiente, improvizovanej hudbe či noise. Žánrové škatuľky však na Kraa nikdy príliš nefungovali, lebo festival predstavuje hudbu, ktorá je viac slobodná než tá, ktorú bežne počujeme okolo seba. 

„Sobotná noc v A4 bude dlhá. Prineste si otvorenú myseľ, nezabudnite zmysel pre humor a nebojte sa prekvapení!“

V sobotu 3. marca sa v A4 predstaví deväť projektov: Duo Brada sú nominovaní na cenu Rádiohlavy 2017 v kategórii Experimentálna hudba.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.peter Dolník .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite