Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Meir Shalev: Dve medvedice ● FILM Koleso zázrakov ● HUDBA Purist: Lingers

Dobré čítanie o smutných až hrozných veciach 

KNIHA Meir Shalev: Dve medvedice | Slovart 2017 | ●●●●○

Pred časom bol na návšteve Slovenska jeden z najrešpektovanejších izraelských spisovateľov dneška Meir Shalev. Múdry, ale aj zábavný chlap, ktorého názory je pôžitkom počúvať rovnako, ako je pôžitkom čítať jeho knihy. Takže ak ste nemali šancu sa s ním stretnúť osobne na niektorej debate, šup-šup, treba si vyhľadať jeho diela, ktorých vyšlo v slovenčine hneď niekoľko. Naposledy tento rok zatiaľ jeho posledný román Dve medvedice. Aj tu, ako v tých predchádzajúcich, rozohráva príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny, jednej mošavy, jednej krajiny. Rozpráva ho miestna učiteľka Biblie Ruta, ktorá prišla o svoje dieťa a tým aj o svojho muža, ktorého sa snaží zachrániť a vrátiť späť – k sebe aj do života. Je to príbeh o troch vraždách, o krutosti, ktoré ich spôsobili, aj pomste, ktorú zákonite museli vyvolať. No hlavne je to príbeh o odpúšťaní a odpustení, o láske aj o vášni. Všetko témy, o ktorých vie Shalev veľa a čo viac, má jedinečný dar – písať o smutných, často až hrozných veciach a udalostiach takým spôsobom, že vám je pri čítaní dobre. Máte pocit, že ste priamo tam, niekde v osamotenej mošave, cítite všetky vône jedla a počujete všetky hlasy. Nie vždy rozprávajú príjemné veci, no vám príjemne je. Shalev píše o krutosti a všetkom zlom, čo nás môže postretnúť, no stále nám necháva nádej, že napokon bude dobre. mário Gešvantner

Láska v mestách

FILM Koleso zázrakov | r. Woody Allen | USA, 2017 | ●●●○○

Každý rok príde sneh, zakvitnú čerešne a objaví sa nový film Woody Allena, najslávnejšieho pacienta na Freudovej pohovke. Už pol storočia: každý rok nový scenár, nové kulisy, stále mladšie najkrajšie herečky sezóny. Kvalita a úspech bývajú dostatočné, aby ho to neodradilo. Osemdesiatdvaročný zamilovaný majster na vysedenej režisérskej stoličke. Allen si z katalógu žánrov vyberá najmä jednu tému: lásku v mestách. Ich cieľom nie je stabilita, rodina, deti, ale okúzlenie, zrelosť, vädnutie a rozchod. Na konci sa do vázy chystá nová. Zápletky sú často banálne. Kúzlo, ktoré im Allen dodáva, je humor: cit pre komickosť milostných kríz, sebairónia, absurdita argumentácie. Jeho postavy žijú iba v mestách. Nie je to podstatné, čím sa živia.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.kultúra
.diskusia
.neprehliadnite