Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vplyv Youtubu je porovnateľný s kníhtlačou

.filip Olšovský .kultúra

Nová hra divadla GUnaGU s názvom Youtuberi (ó božský internet) reaguje na nástup nových technológií. Prečo si Viliam Klimáček vybral práve túto tému? Je Youtube naozaj iba primitívna zábava a internet plný nástrah, ktoré podceňujeme?

Vplyv Youtubu je porovnateľný s kníhtlačou PRESSFOTO GUNAGU/CTIBOR BACHRATÝ V najnovšej hre Youtuberi (ó božský internet) sa herci predstavujú ako zvláštna rodina. Každý člen má svoj vlastný internetový kanál.

zdá sa mi to, alebo sú Youtuberi vaša najvážnejšia hra v GUnaGU?

Youtuberi sú dokudráma, pri ktorej písaní som nemyslel iba na vážnosť. Skopíroval som niektoré webové stránky, inšpiroval sa nimi, pridal aj niekoľko absurdností z Youtube, ale zároveň som do hry vložil aj zopár temných faktov, ktoré sa týkajú celého internetu: dark web, konšpiračné stránky, manipuláciu verejnej mienky, konkrétne príklady z amerických volieb. Kým prvá polovica hry je komédiou, druhá určite patrí k mojim najvážnejším hrám.

je to témou alebo ste už vopred chceli spraviť niečo vážnejšie?

Priniesla to téma. Samozrejme, nechcel som zostať iba v tej poklesnutej polohe Youtubu, ako je napríklad plienkový challenge. Ten v mojej hre je od nejakých Češiek, ktoré si do plienok zapekajú rôzne sladkosti a potom hádajú, čo tá druhá do pečenia pridala. Tohto je Youtube plný, pikantné je, že veľa divákov si myslí, že tie absurdnosti som vymyslel ja, hoci v bulletine výslovne upozorňujem, že hráme iba fakty. No internet ponúka aj oveľa drsnejšie veci. Od začiatku mi bolo jasné, že nechcem len baviť.

spomínali ste delenie hry na dve polovice – v prvej, youtubovejšej, je skôr veselá, potom vážna. Bol to tiež zámer?

Prirovnávam hru k obrazovke počítača, na ktorom pomaly pohasína jas a zrazu, keď sa oči prispôsobia tme, vystupujú z nej šokujúce veci. Taký je napríklad dark web, ktorý bol pre mňa prekvapením. Pozoroval som to aj na mojich hercoch, ktorí sú o dve generácie mladší a ani oni nemali o jeho existencii poňatie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite