Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fiordmoss a For You Katrina: klubová meditácia v A4

.peter Dolník .kultúra

Z letného spánku sa definitívne prebudila jesenná hudba, a preto vám prinášame koncert dvoch spriaznených projektov. Jednu českú a jednu slovenskú kapelu, ktoré majú spoločné nielen jesenné vibrácie, ale aj to, že sa presídlili do Berlína.

Fiordmoss a For You Katrina: klubová meditácia v A4 Ján Ďurina

na svojich nových nahrávkach výrazne nasali atmosféru tohto mesta, a 15. novembra ju odovzdajú v bratislavskej A4. Prinesú so sebou inú mentalitu, aj svoj nový album na platni. 

Fiordmoss boli na prvom albume dvojica, na druhom albume trojica, a na albumovej novinke Kingdom Come už sú štvorica. Každý album znie ináč, lebo na každom hrá iná zostava. To však vôbec nie je na škodu.  

Aktuálne sú štvorica, hrajú s nórskym bubeníkom, a usídlili sa v Berlíne. Fiordmoss robia hudbu, ktorá je oslobodená od všetkých národných charakteristík. Žijú predsa v meste, v ktorom ľudia nemusia myslieť na to, odkiaľ pochádzajú. 

„Hudba sa zarýva pod kožu, a spev odhaľuje aj to, čo má ostať zakryté.“

Albumová novinka Kingdom Come je menej o pesničkárstve, a viac o klubovej hudbe. Dôležitá je tu atmosféra. Elektronika im umožňuje pracovať s ňou na dlhšej časovej ploche, a preto má priestor vyvíjať sa.

Kedysi bývali koncerty Fiordmoss aj vizuálnym zážitkom. Túto kapitolu aktuálne uzavreli, a hrajú takmer úplne potme, iba s minimálnymi zásahmi. Kapela skôr stavia na budovaní hmatateľnej atmosféry, a na ponore do ich hudby.

Naživo ich nové piesne tvoria kompaktný celok, ktorý však vďaka veľkej miere improvizácie môže zakaždým vypáliť úplne ináč. 

Pre svojich fanúšikov ponúkajú Fiordmoss trochu iný zážitok oproti tomu, čo robili predtým. Pre nových záujemcov o ich hudbu môžeme sľúbiť hodinový hudobný rituál a hlboký ponor do atmosféry. Z Fiordmoss je stále poznať, že je medzi nimi aj hlbší vzťah, ako ten kapelný.

 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.peter Dolník .kultúra
.diskusia
.neprehliadnite