Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Balet, film, Polunin

.boris Ažaltovič .kultúra .film

Balet vznikol rovnako ako opera v 16. storočí z túžby oživiť antický svet. Čím nás ohuruje dnes? Popri vznešenosti baletnej estetiky či bezchybnom podaní tanečných krokov, skokov a piruet nás fascinuje predovšetkým húževnatosť tanečníkov a prekonávanie vlastných fyzických limitov.

Balet, film, Polunin PRESSFOTO SND Sergej Polunin, oslavovaný ako James Dean baletu, je hlavným hrdinom filmu Dancer. Účinkuje aj v životopisnom filme o Rudolfovi Nurejevovi.

v rokoch 1890 – 1910 sa vo svete baletu stala určujúcou Cárska baletná spoločnosť (Mariinský balet) v Sankt Peterburgu. Tu sa pod vedením choreografov Francúza Mariusa Petipu a Rusa Michaila Fokina kryštalizoval klasický balet, ktorý vyžaduje jasnosť, symetriu, poriadok a harmóniu. Vznikli klasické baletné tituly – Spiaca krásavica, Luskáčik, Labutie jazero, Bajadéra, Coppélia, Šeherezáda a mnoho ďalších. Toto tvorivé prostredie bolo impulzom, ktorý podnietil v Rusku obrovský záujem o štúdium baletu. Tak prišla éra veľkých ruských sólistov – legendami baletu sa stávajú  Václav Nižinskij, Anna Pavlovová, Rudolf Nurejev a Michail Baryšnikov.  

Obrovskú rolu v tom zohrala parížska baletná spoločnosť Les Ballets russes vedená Sergejom Ďagilevom. Hrala po celom svete, s výnimkou Ruska, odkiaľ pochádzala väčšina tanečníkov. Jednak Ďagilevov projekt najprv nedostal podporu od Cárskych divadiel a po revolúcii vo vznikajúcom Sovietskom zväze zase už nemohol vystupovať. 

„Sólisti baletu boli megahviezdami.“

Les Ballets russes v dvadsiatych a tridsiatych rokoch priťahovala až magickú pozornosť, inšpirovali sa ňou Auguste Rodin, Marc Chagall či Henri de Toulouse-Lautrec.  Diela pre ňu písali Igor Stravinski, Claude Debussy a Sergej Prokofiev, kostýmy a scény tvorili Vasilij Kandinsky, Pablo Picasso, Henri Matisse a Coco Chanel. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite