Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Z hororu „To“ vychádza slabý mráz

.lukáš Krivošík .kultúra

Sú dve úrovne, na ktorých možno vnímať nové filmové spracovanie hororového románu „To“ od Stephena Kinga. Aj keď nejde o zlú snímku, celkom presvedčivá nie je ani na jednej z nich.

Z hororu „To“ vychádza slabý mráz Continental Film

pôvodná miniséria „To“ z roku 1990, o vraždiacom klaunovi Pennywisovi, bola vo veku dospievania mojím diváckym uvedením do sveta hororového žánru. Takže očakávania z najnovšej adaptácie rovnomenného románu Stephena Kinga boli vysoké. Tým viac, že pozitívne sú aj mnohé domáce či zahraničné recenzie.

Pripúšťam, že chyba môže byť v predchádzajúcej znalosti predlohy, no mám pocit, že táto mraznička nemrazí. Ten druh úľaku, ktorý človek v kine cíti, keď filmové monštrum náhle vyskočí spoza tmavého rohu, som pocítil hádam len dva či tri razy počas celého filmu. Snímka „To“, ktorú práve premietajú kiná, zlyháva práve v oblasti vyvolávania zimomriavok. 

Niežeby sa režisér Andy Muschietti nesnažil strašiť diváka aj častejšie, no zjavne mu tie scény veľmi nejdú. Aj Bill Skarsgard hrá klauna dobre, ale nejako „To“ nie je ono.

„Očakávania z najnovšej adaptácie rovnomenného románu Stephena Kinga boli vysoké. Tým viac, že pozitívne sú aj mnohé domáce či zahraničné recenzie.“

Atmosféra napätia je deravá. O mestečku Derry sa síce v dialógoch postáv rozpráva ako o „prekliatom“ meste či meste „so šesťnásobným počtom vrážd oproti celonárodnému priemeru“, no v obrazoch mesta to príliš necítiť.   

Film sa na odľahčenie snaží aj o humorné vsuvky. Lenže keď Georgie narazí hlavou do zábrany na chodníku, divák si položí otázku, či nesedí náhodou na paródii na hororové filmy, Scary Movie 6.

Na druhej strane, „To“ nie je len horor o vraždiacom klaunovi, ktorý naháňa partiu detí.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite