Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.recka týždňa: Public Service Broadcasting – Every Valley

.filip Olšovský .kultúra

Najprv nahrali dve hudobné pocty ľudskej vynaliezavosti a nezlomnosti. Na treťom albume zvážneli a vytvorili plnohodnotnú sociálnu drámu o baníckom meste kdesi vo Walese. Strhujúcu, mrazivú a prekračujúcu hranice svojho žánru.

.recka týždňa: Public Service Broadcasting – Every Valley

jednu vec si bude história o Public Service Broadcasting pamätať určite, bez ohľadu na to, akým smerom pôjde ich ďalšia kariéra. V časoch, keď hudobnému svetu dominovali single, oni tvrdohlavo tvorili konceptuálne albumy. A nie hociaké, o prevarených abstraktných témach, ktoré všetci poznáme sprava-zľava. 

Public Service Broadcasting, menovite producent J. Willgoose Esq. a bubeník Wrigglesworth, nahrali dve prekrásne pocty ľudskej nezlomnosti. Prvá bola o bezhraničnej vynaliezavosti a odvahe, druhá o dobývaní vesmíru. J. Willgoose samploval dobové nahrávky a obhacoval ich o neskutočne chytľavé melódie. Prvé dva albumy Public Service Broadcasting boli najstrhujúcejšou inštruktážnou audioknihou, aká kedy vznikla. 

Kapela však vopred avizovala, že tretí album bude iný a viacerých fanúšikov určite sklame. „Máme už hotové tri demá, no nemôžem povedať, o čom sú. Hlavným cieľom je, aby sme zneli oveľa viac ako skupina. Nový album bude teda určite prirodzenejší a som si istý, že mnohých ľudí sklame. Nejak ale cítim, že tak to má byť. Že je to lepšie než stvoriť album, ktorý od nás ľudia očakávajú,“ hovoril krátko pred minuloročnou Pohodou J. Willgoose. A keď tretia štúdiovka Every Valley počas tohtoročnej Pohody vyšla, ukázalo sa, že neklamal. 

„Every Valley funguje ako trištvrtehodinová sociálna dráma so všetkými potrebnými dramatickými prvkami.“

Every Valley je bez pochýb iný, než predchádzajúce dve štúdiovky. Iróniou však je, že to nie je tým, že by sa Public Service Broadcasting posunuli smerom ku klasickej kapele.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite