Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Mariana Enriquez: Co nám oheň vzal; TANEC 9. večer tanečného humoru; HUDBA Bulp: Yrsa;

KNIHA
Mariana Enriquez: Co nám oheň vzal (Host 2016)

Súčasný Edgar Allan Poe v sukni. Aj takýto prívlastok sa ušiel argentínskej novinárke a spisovateľke Marianne Enriquezovej. Doma už patrí medzi vyhľadávané autorky, je veru načase, aby ju objavil aj náš čitateľ. Enriquez si akoby nič vykračuje v šľapajách Julia Cortazara, no okrem znepokojenia do nich vtláča aj hrôzu, takže fanúšikovia strašidelných príbehov budú slasťou krochkať a strachopudi si dobre premyslia, či pred spánkom zhasnú svetlá a nechajú tak do svojich snov vpustiť duchov. Lebo tých je v tejto zbierke dvanástich poviedok neúrekom, sú to duchovia Buenos Aires, mesta, ktoré autorka tak dobre pozná. Duchovia, ktorým obyvatelia stavajú oltáriky v temných uličkách alebo ktorých vzývajú v špinavých slumoch. Desivé postavy, ako deväťročný sériový vrah svojich rovesníkov, miznúci ľudia či ženy, ktoré sa búria proti chlapom sebadešktruktívnym upaľovaním sa. No sú to aj mory trápiace bežné, aj tie racionálne zmýšľajúce postavy. A potom duchovia – súrodenci stavov ako strach a obavy, predstavy i fantazmagórie a často aj skutočné depresie. Enriquez vás pomaličky vtiahne do pavučín svojho temného sveta a len ťažko sa budete z nich vymotávať. Predstaví vám inú tvár Buenos Aires, žiadne priaznivé vetry však určite nečakajte.
.mário Gešvantner

TANEC
9. večer tanečného humoru (DK Zrkadlový háj)

Humoru a nadhľadu je na slovenských javiskách (a nielen tam) ako šafranu. Zvlášť v tanci a obzvlášť v tom folklórnom. Keď v roku 2009 na prvého apríla zorganizovala skupina Všetečníci prvý Večer tanečného humoru, bolo to čisté zjavenie a čistá radosť. Začali si prizývať hostí, podmienkou účasti bol tanec plus humor, paródia a nadhľad. Každým ročníkom sa nabaľovali noví účinkujúci, súbory aj ad hoc zoskupenia tanečníkov či hudobníkov. Fanúšikov pribúdalo tiež, takže tento rok sa dal vidieť program opäť aj v repríze. Iste nie je v amatérskych podmienkach jednoduché každý rok vymyslieť niekoľko nových tanečných a ešte aj vtipných čísiel, ale z roka na rok sa humor zo samotného tanca presúva do slovných alebo spievaných opisov toho, čo zábavné budeme vidieť, a to už prestáva byť zábava.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.kultúra
.diskusia
.neprehliadnite