Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Podľa Andreja Danka nemôže prezident vymenovať Janu Laššákovú aj Mojmíra Mamojku naraz za ústavných sudcov. Informovala o tom agentúra SITA. 

Minirecenzie

.kultúra .minirecenzie

KNIHA Szczepan Twardoch: Morfium; KNIHY Písať príbeh, Svetlo a farba v kameramanskej tvorbe, O ľuďoch a snoch; HUDBA Ryan Adams: Prisoner;

KNIHA
Szczepan Twardoch: Morfium (Host 2017)

Opilec, feťák a sukničkár Konstantin Willeman vníma dobytie Varšavy Nemcami na začiatku druhej svetovej vojny ako fakt, ktorý mu bráni v jeho zhýralom živote. Viac ho zaujíma morfium, ktoré môže dostať od svojho priateľa lekára, ako zranení, popri ktorých za ním kráča v nemocnici. A predsa sa zapojí do ilegálneho odboja, skôr z neschopnosti niečo odmietnuť ako z nadšenia, vlastenectva či odporu. Ten najväčší boj ale prebieha v jeho vnútri – medzi zhýralcom a otcom rodiny, medzi Poliakom a potomkom nemeckého šľachtica, medzi mužom a zbabelcom. Vedú ho rôzne hlasy, tak ako autor používa rôznych rozprávačov, a tým sa stáva príbeh nesmierne sugestívnym. Raz píše v prvej osobe hlavnej postavy, inokedy v tretej ako nezainteresovaný pozorovateľ, no často sa Kosťovi prihovára tajomná spoločníčka a radkyňa, z ktorej zdanlivo starostlivých rád ide čisté zlo. Radí mu, šepká mu, nabáda ho, rozpráva o tom, akých hrôz bolo ľudstvo schopné dopustiť sa počas svojej existencie: „Musíš být jako lidské zuby a drápy, jako lidská zbraň, jako meč, píka, puška a bomba, poněvadž takoví jsou lidé. Musíš být člověkem, buď lidský.“ Je to mrazivé, diabolské a pre Konstantina zničujúce. Sczcepan Twardoch napísal skutočne výnimočný román o antihrdinovi v časoch, keď sa majú rodiť len hrdinovia.
.mário Gešvantner

KNIHY
Písať príbeh, Svetlo a farba v kameramanskej tvorbe, O ľuďoch a snoch, (VŠMU 2017)

Nedávno na Večere filmovej literatúry v bratislavskom kníhkupectve Artforum predstavil moderátor „krstu“ režisér Martin Šulík tri knižky z dielne Vysokej školy múzických umení. Sú celkom rôzne, ale minimálne dve veci majú spoločné – lásku k filmu a dlhodobé pôsobenie ich autorov a autorky v slovenskom audiovizuálnom priestore. Dušan Dušek a Jozef Puškáš svoj poučný i milý knižný dialóg (doplnený aj inými textami) o scenáristike, dramaturgii, kinematografii, možnosti učiť študentov tvoriť umenie a tiež o živote nazvali Písať príbeh (istotne s odvolaním sa na geniálnu „bibliu“ scenáristiky slávneho Jeana-Clauda Carriera Vyprávět příběh).

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.kultúra
.diskusia
.neprehliadnite