Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Koncert pre Palestínu: Keď sa neomarxisti objímajú s náckami

.andrej Klobušník .kultúra

Košické Collosseum hostilo včera benefičný koncert pre Palestínu, spoluorganizovaný ľavicovými extrémistami. Prečo by nás to malo začať zaujímať?

Koncert pre Palestínu: Keď sa neomarxisti objímajú s náckami

Dopredu jeden drobný disclaimer: Tento text nebude mudrovať o tom, čo si súkromný podnik má alebo nemá robiť so svojimi priestormi, ani špekulovať kto na aké eventy môže alebo nemôže chodiť. Tento text však rozhodne špekulovať bude o správnosti afiliácie s politickým radikalizmom. 

Slovenské politické spektrum sa na oboch stranách vyhrocuje. Túto tendenciu akcelerovali covidové roky, čerstvé medzinárodné konflikty aj dianie na politických scenách veľmocí. Kým pred desiatimi rokmi bola slovenská krajná pravica a jej rôzne neonazi tlupy viacmenej na smiech, dnes sa Miňo a Miňo sušia v Europarlamente a v preferenciách politických strán atakujú top 3. Aktuálne sú v pozíciách moci v našom štáte rebrandnuté kotleby, ktoré sa tam vyšplhali po chrbte naivného kapitána – Taraba, Huliak, Machala, Kuffa, Michelko a podobní. Mimo oficiálnych štátnych funkcií zase bujnie popularita zvrátených influencerov formátu Alexander Riabov, Filip Sulík, či Daniel Bombic, ktorí obhajujú diktátorov, zľahčujú alebo popierajú vojnové zločiny, spochybňujú naše členstvo v západných medzinárodných štruktúrach a svojmu rastúcemu počtu priaznivcov predávajú ako konzervatívne hodnoty nenávisť voči menšinám a násilie na ženách.

A aj ten Fico si socdem nechal v názve už len zo zvyku, pričom jeho rétorika, správanie aj smerovanie sú už veľmi dávno jednoznačne krajne pravicové a svoju politickú budúcnosť opiera o fašistickú stranu Republika.

Okrem náckov má táto zdegenerovaná orlica politického extrémizmu, anti-demokratických, anti-liberálnych, totalitných tendencií aj druhé krídlo a tým je radikálna ľavica, v predstavení napríklad takých velikánov ducha, ako Eduard Chmelár alebo Artur Bekmatov.

Rozpätie krídel našej zdegenerovanej orlice je vskutku široké a bez problémov zastreší neoľudákov, neomarxistov, popieračov holokaustu, apologétov Sovietskeho zväzu aj slovenského klerofašistického štátu súčasne, zástancov teroristických militantných organizácií, čitateľov a prispievateľov plátkov ako Zem a Vek, tak aj Kapitál, členov rôznych podvratných „protisystémových“ kultov, od Slovenského Hnutia Obrody, Socialisti.sk, až po Front (tu sa ešte vrátime). 

nacisti aj neomarxisti ľúbia Palestínu. Aj LGBTI 

Z nejakej pre mňa nepochopiteľnej samovražednej pohnútky sa k tejto spoločnosti v ostatnom čase túži pritúliť aj časť LGBT komunity.

Tuhým putom pre tieto naoko prudko odlišné záujmové skupiny sa stal izraelsko-palestínsky konflikt. Keď sa hocikde mihne zmienka s tým kľúčovým slovom historického názvu niekdajšej administratívnej jednotky viacerých bývalých ríší na území Levantu, v tom momente sa na jednej tribúne stretnú radikáli z opačných koncov a pri hesle „from the river to the sea“ (od rieky k moru, genocídny slogan vyjadrujúci nutnosť zlikvidovať Izrael, pozn. editora) si aj odsúdený nácek potrasie ruky s ľudskými právami sa maskujúcim neomarxistom.

Propalestínske tričko si obliekol aj odsúdený extrémista a antisemita Daniel Bombic.Propalestínske tričko si obliekol aj odsúdený extrémista a antisemita Daniel Bombic.

K téme izraelsko-palestínskeho konfliktu už bolo od roku 2023 napísané aj priveľa a naťahovačka o naratívy sa ustálila, ako už býva zvykom, na dvoch protipóloch. Až na to, že z ľudí, ktorí sa nehrnú vykrikovať „from the river to the sea“ a ktorí prechovávajú tú hrozne kontroverznú myšlienku, že izraelský štát má právo na existenciu, neviem o nikom, kto by bol nekritický voči aktuálnej izraelskej vláde a humanitárnej katastrofe v Gaze, ktorú jej spôsob vedenia vojny reálne spôsobil. Rovnako kritickí sú však aj voči islamistickým hnutiam, ktoré desaťročia držia moc v Izraelu susedných štátoch a desaťročia otvorene deklarujú cieľ vymazať Izrael aj s jeho obyvateľmi z povrchu zemského. Kritizovať toto je už menej trendy. Dokonca až o toľko menej, že sa pre niektorých, s ktorými ste sa ešte pár rokov dozadu vedeli zhodnúť na odsúdení ruskej agresie, stanete triednym nepriateľom.

nenávisť ku všetkému židovskému

Vždy som bol zástancom dialógu a aj vďaka osobnej skúsenosti verím, že aj z ťažkého extrému sa dá vrátiť späť. Na to, aby bola diskusia možná, nemusíme mať rovnaké, ani len podobné názory alebo hodnoty. Potrebujeme však aspoň základne zdieľať rovnakú realitu.

Žiaľ, ľudia terminálne zakonšpirovaní v antivax, flatearth, anunnaki, QAnon, sionistických svetových sprisahaniach a prekrúcaní dejín hore nohami, sa rozhodli so zvyškom ľudstva realitu nezdieľať. Táto odnož kričí „free palestine“, nie preto, že by hlboko emotívne prežívali ničenie obrovského množstva nevinných, civilných životov, ale najmä z toho motívu, že principiálne nenávidia všetko židovské.

K nim sa bez problémov pridajú radikálni ľavičiari, ako už spomínaný Bekmatov. V tomto bode sa vrátime ku Frontu (ľavicovej mládeže), ktorého je Bekmatov zakladateľ a dlhoročný bývalý predseda. Veľmi v krátkosti si ešte zhrňme základné informácie o jeho osobe: Bývalý člen ÚV KSS, korešpondent konšpiračného antisemitského plátku Zem a Vek (ktorého šéfredaktor Tibor Eliot Rostas bol v roku 2021 právoplatne odsúdený Najvyšším súdom SR za trestný čin hanobenia rasy a národa), bývalý vysokopostavený člen a neskôr predseda Chmelárovej strany Socialisti, v posledných parlamentných voľbách kandidát za stranu Smer a aktuálne asistent poslanca Michala Stušku (Smer) a poradca premiéra. 

Organizácia Front sa dlhodobo hlási ku – ich slovami – radikálnej ľavicovej ideológii, protestovala proti členstvu Slovenska v NATO, spolupracovala s KSS alebo ďalšou extrémistickou stranou Vzdor-SP a deklaruje anti-systémový “revolučný anti-kapitalizmus” a odmietanie demokratického socializmu. Hneď na začiatku eskalácie aktuálnej Izraelsko-Palestínskej vojny, ktorá vypukla 7. októbra 2023 barbarským útokom Hamasu, organizovali pochody na podporu Palestíny.

Z ich aktuálneho repertoáru eventov ma zaujal takzvaný Marxfest, zo začiatku tohto leta. A na záver leta ma šokovala informácia, že Collosseum hostí ich propalestínsky koncert.

pád Colossea

Collosseum je legendárny podnik, takmer pútnické miesto. Srdce nielen košického, ale aj celoslovenského undergroundu. Bezpečný priestor pre všetkých. Konzistentne antifašistický, liberálny, punkovo ľavicový, otvorený, so stále skvelou priateľskou, komunitnou atmosférou. Nehovoriac o lacnom bare a top koncertoch svetového formátu.

Preto ma veľmi hlboko mrzí, že tento podnik dáva priestor akcii a zároveň robí reklamu organizátorovi, ktorý otvorene hlása antidemokratické, antiliberálne hodnoty a plány a ktorého pridružené osoby sú vysoko v aktuálnej krajne pravicovej vládnej garnitúre. Je to pre mňa zároveň alarmujúci signál môjho doteraz len neblahého pocitu, že z politického, pár rokov dozadu marginálneho, extrémizmu a radikalizmu, sa stáva nová norma.

Tiež ma desí, že týmto extrémistickým politikom, ktorí hovoria o nutnosti revolučne zvrhnúť demokratický politický systém, podkopávajú naše proeurópske zahraničnopolitické smerovanie, odporujú právam menšín, vrátane LGBT a slovo liberál používajú ako nadávku, stačí skryť sa pod značku free palestine a totálne na to zbalia mladučkých revolucionárikov z generácie, pre ktorú existovali veľké nádeje, že eventuálne nahradí smerovoličov. 

Ja úplne rozumiem tomu, že kmeňová príslušnosť je veľmi významná pre formujúceho sa jednotlivca. Úprimne verím, že táto propalestínska mládež je skutočne presvedčená, že robí niečo dobré, že bojuje proti svetovej nespravodlivosti a že pomáha ľuďom v núdzi. Aj tá palestínska vlajka je sexi, aj arafatky sú sexi, aj byť s dvesto ľuďmi na námestí a kričať spolu chytľavý slogan je úplne že najviac sexi.

priznajte farbu

Len si pri tom, fakt pekne prosím, začnite uvedomovať, že sa staviate bok po boku ku smerákom, odsúdeným neonacistom, ruským piatym kolónam a rozvracačom demokratického zriadenia. A ak si to už uvedomujete a vôbec vám to nevadí, tak aspoň priznajte farbu.

Extrémizmus nikdy nebol a nikdy nebude riešením na nič. Sociálne problémy, roztváranie nožníc, miznutie strednej triedy, rastúca vrstva príživníkov špekulujúcich s investíciami, apokalypsa na trhu s nehnuteľnosťami, ktorá kapitalizmus transformuje na nový feudalizmus – to všetko serie aj mňa. Ale nemám kvôli tomu potrebu dávať šancu ľavicovým radikálom a požadovať revolučný rozvrat demokratického zriadenia. 

To, že aktuálna vláda v Izraeli je autoritárska a agresívna, porušuje ľudské práva, dopúšťa sa vojnových zločinov a jej intervencia v Gaze je už aj relevantnými medzinárodnými humanitárnymi organizáciami označovaná za genocídu – s tým súhlasím aj ja. Nie je to však dôvod šíriť otvorenú nenávisť proti Židom, osvojovať si slovník ako okopírovaný z Mein Kampf a tvrdiť bludy, že Izrael je kolonistický etnoštát, ktorý musí zaniknúť.

A v neposlednom rade to, že palestínski Arabi, rovnako ako Židia, majú právo na sebaurčenie, pokojný život, formu samosprávy alebo aj nezávislý štát je absolútna pravda. Neznamená to však, že máme tolerovať alebo dokonca sympatizovať s teroristickými, džihádistickými metódami tohto „hnutia za nezávislosť“.  

Na záver menší apel na stenčujúce sa demokratické spektrum. Ľudia rôznych spoločenských vrstiev, národností, presvedčení aj politických preferencií vnímajú veľmi podobné aktuálne problémy a je posledná šanca túto realitu začať adresovať. Ak na celoeurópske spoločenské otázky typu migrácia alebo udržateľná mobilita nedajú bežným ľuďom odpoveď demokratické strany, tak im ju dajú náckovia. Keď na otázky životnej úrovne a sociálnych záruk nedajú odpoveď demokratické strany, dajú ich komunisti. Pri tomto tempe stúpajúcej tendencie extrému naozaj nepotrvá tak dlho a budú nás do lágrov zatvárať jedni alebo druhí.

pozrite sa bližšie

A na úplný záver si ešte dovolím posledný tip pre ľudí, ktorí majú nutkanie robiť niečo humanitárne, ako napríklad benefičné koncerty, či už z presvedčenia alebo aspoň pre formu a potľapkanie po pleci od komunitky.  

Ak naozaj túžite pomáhať ľuďom v katastrofálnych životných podmienkach, trpiacich apartheidom a etnickou diskrimináciou, predierajúcich sa dnom absolútnej chudoby, bez dostupnosti k základným potrebám, žijúcich vo vylúčených getách, ktorí potrebujú pomoc, tak sa ani nemusíte plaviť na pobrežie Levantu. Na Slovensku totiž ľudí v takejto situácii máme niekoľko stoviek tisíc. Dokonca sú vo vašom locus of control a viete s tým niečo začať robiť hneď teraz. A aby toho nebolo málo, tiež majú tmavšiu pleť, takže vaše storky na instagrame budú pôsobiť velice wholesome, dekolonizačne a multikulti.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite