Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pokémoni sú ovplyvnení japonským hospodárskym zázrakom. S ním spojené rozšírenie Tokia inšpirovalo vznik populárnej hry

.bibiána Kristína Danitová .kultúra .fenomén

Zavítajte s nami do sveta, kde spolunažívajú ľudia a nadprirodzené bytosti nazývané pokémoni, ktoré oplývajú rôznymi schopnosťami. Ich svet je svetom súťaží, zdokonaľovania vlastných schopností a boja dobra proti zlu. Jeho pričinením si Japonsko získalo stabilné miesto v popkultúre a priazeň fanúšikov videohier i komiksov.

Pokémoni sú ovplyvnení japonským hospodárskym zázrakom. S ním spojené rozšírenie Tokia inšpirovalo vznik populárnej hry WARNER BROS. PICTURES/GETTY IMAGES Ash, Pikachu a Misty v japonskom animovanom filme Pokémon 3 z roku 2000.

pokémoni za tri dekády svojej existencie dobyli celý svet. Dnes sú jednou z najväčších a najvýnosnejších značiek. Ich príbeh sa začal mladým Satoshim Tajirim z predmestia Tokia. Zaujímal sa o hmyz a iné tvory, ktoré žili na poliach a v rybníkoch v okolí mesta. Ekonomický rozmach, známy aj ako japonský hospodársky zázrak, v období 50. až 70. rokov spôsobil rozvoj a rozširovanie miest. Tajiri kvôli nemu prišiel o svoje prírodné kráľovstvo. Náhradu našiel v neďalekom obchode, kde sa mladý stredoškolák prvý raz stretol s videohrami. Počas štúdia elektroniky začal vydávať časopis Game Freak, do ktorého začal prispievať začínajúci manga umelec Ken Sugimori. 

Spolu s ďalšími spolupracovníkmi založili spoločnosť a vytvorili vývojový tím Game Freak, ktorý vydal v roku 1989 logickú hru Quinty. V tom čase Nintendo oznámilo vydanie vreckovej konzoly Game Boy. Tá spôsobila revolúciu v hernom svete. Vývojár Tajiri si spomenul na svoju detskú fascináciu hmyzom a pokúsil sa vytvoriť hru, v ktorej získa späť svet, ktorý stratil pri rozvoji Tokia.

 

BEZ VÁS SA NEPOHNEME

Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite