Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Filmy .týždňa: Amy Winehouseová, veľrybí pop aj francúzsky verklík

.martin Papšo .kultúra .film

V poslednom čase si väčšinu mediálnej pozornosti kradli hokej a atentát. Veľmi rozdielne témy, ale obe predstavovali aj istú nádej na spájanie spoločnosti. V prvom prípade už viete, či bol dôvod na pocit hrdosti pri spievaní hymny.

Filmy .týždňa: Amy Winehouseová, veľrybí pop aj francúzsky verklík PRESSFOTO FOCUS FEATURES/AP/SITA Marisa Abela v úlohe Amy Winehouse a Jack O’Connell ako Blake Fielder-Civil v životopisnom filme režiséra Sama Taylora-Johnsona Back to Black.

ak aj nie, zaspievať si môžeme do sýtosti aj pri aktuálnych filmových premiérach. Najprv to bude smutný jazz či blues v podaní Amy Winehouseovej, ktorá sa snažila svoje pesničky žiť a tvorba pre ňu zrejme predstavovala aj istú formu terapie. Potom sa žánrovo preladíme na pop s prekvapujúcimi interpretmi – veľrybami. Ich spev je taký pozoruhodný, že sa stal súčasťou vesmírnej sondy. Obsah sme zatiaľ nerozlúštili, ale určite sa sťažujú, že sme ich takmer vyhubili. To by mohlo spôsobiť klimatickú katastrofu a o úzkosti z nej rozpráva tretí dnešný film. Robí to zábavnou formou, s výraznou prítomnosťou neustále sa opakujúceho sociálneho akcentu.

film týždňa: Back to Black

Amy Winehouseová zomrela veľmi mladá (Klub 27) a počas svojho života stihla vydať len 2 štúdiové albumy. Napriek tomu zanechala na hudobnom poli výraznú brázdu. V roku 2015 o nej vznikol dokument komplexne popisujúci sieť okolností a vzťahov, ktoré prispeli k jej tragickému koncu. Stručne by sa dali zhrnúť do troch bodov. Bulvár. Otec. Priateľ. Teraz prichádza do kín hraný film Back to Black (zároveň názov druhého albumu) a ten nasvecuje jej život trochu inak.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite