Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Petra Zajaca: Šarkan stúpa proti vetru

.peter Zajac .komentáre

Na ceste z rozrumenej Tróje pristane Eneus pri blúdení moriami v Kartágu. Kráľovná Dido mu ukáže obraz jeho porazeného mesta. Eneus zaplače nad trójskou katastrofou, ale neostane s Dido a pokračuje v ceste, na konci ktorej založí Rím.

toľko Vergíliov mýtus. Jeho moderná interpretácia hovorí, že porážka môže byť začiatkom cesty k víťazstvu. Napokon to poznáme aj my. Až po porážke Berlína v roku 1953, Budapešti v roku 1956, Prahy a Bratislavy v roku 1968 a poľskej Solidarity v roku 1981 prišlo víťazstvo v roku 1989.

Od volieb vo februári 2020 sme si sľubovali víťazstvo nad Ficovým a Pellegriniho režimom, prežratým korupciou a vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Mítingy Za slušné Slovensko nám ukázali cestu. Nestalo sa však. Slušné Slovensko ostalo porazené. 

Premiér Eduard Heger sľubuje reformnú jeseň. Za slovom reforma, populárnym momentálne u drvivej väčšiny ľudí, sa však skrývajú len peniaze z európskeho plánu obnovy, vládne nariadenia a opatrenia. Dnes už však dobre vieme, že v kľúčových oblastiach spravodlivosti a dobre fungujúceho štátu, zdravotníctva a vzdelávania reformy neprebehnú. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite