Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Andrea Letanovská: Telemedicína je odpoveď na mnohé otázky

.andrea Letanovská .komentáre

Spoločným menovateľom našej budúcnosti bude mnoho pacientov a málo personálu. Je to presná definícia typickej krízy, keď sú zdroje obmedzené a ich potreba prevyšuje existujúce kapacity. Nezáleží na tom, či to budú ďalšie vlny covidu, narastajúci počet pacientov s dlhým covidom, starnutie obyvateľstva, ale aj dlhšie prežívanie onkologických pacientov vďaka modernej liečbe.

rozširovanie možností ambulantného podávania systémovej onkologickej liečby (tabletky namiesto infúzií, prípadne krátka infúzia) a ambulantnej, domácej následnej starostlivosti prináša mnoho pacientov liečených v pohodlí domova, ale zároveň vystavených určitému riziku zhoršenia stavu.

V Národnom onkologickom ústave poskytujeme pacientom z celého Slovenska tú najmodernejšiu liečbu, často ambulantne. Nad týmito pacientami však potrebujeme mať dohľad, nejakou formou sledovať ich zdravotný stav. Kedysi ležali v nemocnici, prípadne chodili často na kontroly, dnes chcú a môžu byť doma. Moderná liečba, často vysoko účinná a špecifická, nie je však bez vedľajších a nežiaducich účinkov. Niekedy samotné hlavné účinky liečby znamenajú riziko zhoršenia stavu. Príkladom môžu byť pacienti s rakovinou krvi, kde liečba potláča nielen choré bunky krvi, ale čiastočne aj zdravé. Takýto pacient profituje z domácej liečby, kde nie je vystavený ostatným pacientom a tým aj infekcii. Sú však situácie, keď sa aj u izolovaného pacienta rozbehne infekcia, ktorú pri oslabenej imunite vyvolajú telu vlastné, inak neškodné baktérie. Je veľmi dôležité rozvoj takejto infekcie zachytiť včas a vyhnúť sa ťažkému septickému stavu (otrava krvi), ktorý môže skončiť fatálne. Pre včasný záchyt infekcie je dôležité monitorovanie základných životných funkcií. A práve vďaka telemedicíne, vzdialenému monitoringu životných funkcií, sa to stáva možným aj v domácom prostredí. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite