Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Hranica

Tento film si môžete pozrieť, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Hranica

Hranica

.jaroslav Vojtek

Dokument o nezmyselnej hranici, ktorá rozdelila dedinu Slemence aj ľudské osudy na dlhé desaťročia. Keď sa v novembri 1944 sovietske vojská dostali na Podkarpatskú Rus, najvýchodnejšiu časť vtedajšieho Československa, v Užhorode na zjazde komunistov bolo odhlasované pripojenie tejto oblasti k Sovietskemu zväzu. Sovietska armáda vzápätí toto územie anektovala. 29.júna 1945 bola formálne uzavretá sovietsko-československá dohoda, ktorou sa tento stav potvrdil.
Moskva sa zaviazala rešpektovať vnútorné poriadky Československa, avšak sovietski vojaci sa na slovenskom území správali násilne ako na území dobytom.
Tento politický akt znamenal pohromu pre obyvateľov dediny Slemence, ktorá bola v noci 30.8.1946 rozdelená Červenou armádou na dve časti. Jedna časť, Veľké Slemence zostala na Slovensku /vtedajšie Československo/ , druhá dostala názov Malé Slemence a pripadla Ukrajine /vtedajší Sovietsky zväz/.
Ostnatý drôt, bezohľadne natiahnutý medzi domy, rozdelil nielen cintorín, majetky, ale aj najbližšie rodiny na desiatky rokov, niekedy dokonca navždy. Vyskytli sa prípady, keď rodičia zostali na jednej strane a deti na druhej...

Rok výroby 2009
Režisér Jaro Vojtek
Web www.hranica.sk

Film bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR, Úradu vlády SR a Nadácie pre otvorenú spoločnosť – Open Society Foundation. Vznik scenára podporil Literárny fond Slovenskej republiky.

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.

Jaro Vojtek šesť rokov nakrúcal, dva roky strihal – a vystrihol pre seba i pre nás kus neznámej, ale blízkej reality. Spravil to tak vojtekovsky, nevtieravo, ale zalezie to pod kožu.

Zuzana Mojžišová, .týždeň