Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.týždeň v ekonomike: Menej plynu, pomalšia ekonomika a drahý sociálny balíček

.juraj Medvec .ekonomika

Na záver týždňa vám prinášame prehľad kľúčových ekonomických udalostí posledných dní.

.týždeň v ekonomike: Menej plynu, pomalšia ekonomika a drahý sociálny balíček pexels.com

rusi obmedzujú plyn pre Európu

Z Ruskej federácie tečie na Západ čoraz menej plynu. To všetko v situácii, keď sa krajiny EÚ snažia počas leta naplniť zásobníky na maximálnu kapacitu a vyhnúť sa problémom s nedostatkom fosílneho paliva v zime. Skresanie dodávok cíti najmä najsilnejšia európska ekonomika Nemecko. Tá vyhlásila druhý z troch stupňov v rámci svojho krízového plánu. Minister hospodárstva Robert Habeck pritom varoval, že pokiaľ sa ruské dodávky nezvýšia, Nemecko pristúpi k racionalizácii odberov pre podniky. Predstavitelia nemeckej vlády pritom varovali, že nedostatok plynu sa môže prejaviť na rastúcich cenách energií nielen pre podniky, ale aj pre domácnosti. 

spomalenie cíti už aj Európa

Generálni riaditelia svetových investičných bánk sú ohľadom príchodu recesie v najbližších mesiacoch rozdelení. Podľa časti sa ako Európa, tak USA recesii vyhnú, iní predpovedajú recesiu pre starý kontinent a posledná časť hovorí, že pokles HDP zasiahne obe strany Atlantiku. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite