Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

O čom je 99-stranový reformný dokument. Kopa prázdnych slov a nereálne ambície

.filip Vačko .ekonomika

Európska únia členským štátom v reakcii na pandémiu koronavírusu poskytne najväčší balík financií vo svojej histórii. Konkrétne Slovensko bude mať nárok využiť zhruba sedem miliárd eur. Ako k tomu pristúpila slovenská vláda? 

O čom je 99-stranový reformný dokument. Kopa prázdnych slov a nereálne ambície MAJA HITIJ/EPA/PROFIMEDIA 11. september 2020 Berlín, Nemecko: Minister financií Eduard Heger sa stretáva s nemeckým ministrom financií Olafom Scholzom. Práve Hegerovo ministerstvo pripravovalo reformný dokument, ktorý dnes kritizujú odborníci.

bezprecedentné prerozdeľovanie peňazí je šité horúcou ihlou. To, ako plánujú členské štáty toto obrov­ské množstvo peňazí využiť, totiž musia Európskej únii oznámiť už budúci mesiac. Od začiatku tak bolo jasné, že navrhnuté reformy nebudú veľmi kvalitné. No vízia slovenskej vlády je ešte biednejšia, ako by sme mohli čakať. 

Téma .týždňa: Dlhy budúcej generácie

haldy prázdnych slov

Výsledkom vládneho úsilia je až 99-stranový dokument s návrhmi reforiem. Veľký rozsah tohto dokumentu však nepriniesol veľa konkrétnych a systematických riešení. Naopak, je plný prázdnych fráz, ktoré sú dobre známe už dlhé roky. Ide o vyhlásenia typu: „Musíme reagovať najmä na demografické, technologické, klimatické a geopolitické výzvy.“ Prípadne: „Všetky reformy budú orientované na občanov, pretože kľúčom k rozvoju ekonomiky a spoločnosti v 21. storočí sú ľudia. Na piedestál v spoločnosti je nevyhnutné postaviť rozvíjanie a zhodnocovanie ich vedomostí a zručností a  následne ich efektívne využívanie.“ Prípadne: „Na Slovensku je kvalitný ľudský kapitál, ale nie pre ekonomiku 21. storočia.“

Iné vyhlásenia sú nielen prázdne, ale aj dávno neaktuálne: „S nástupom technologických zmien sa derú do popredia aj otázky kybernetickej bezpečnosti.“ Vláda si zrejme nevšimla, že otázky kybernetickej bezpečnosti sú aktuálne už roky. Možno aj tento prístup je vysvetlením nedávneho škandálu s obrovským únikom osobných údajov z aplikácie Moje eZdravie. Vláda si mohla myslieť, že so zabezpečovaním osobných údajov ešte stačí počkať.

Väčšina programu je taká biedna, že by ju už dnes mohla napísať umelá inteligencia. Keby bola menej inteligentná a stratila prístup k dátam.

absurdná ambicióznosť

V niektorých veciach má vláda až absurdne vysoké ambície. Medzi reformnými cieľmi nájdeme aj vyjadrenia ako: „Slovensko sa stane pokrokovou krajinou v oblasti kvality života pre každého.“ Extra vysoko rúbe vláda v oblasti vedy a vzdelávania. Napríklad verí, že na základe jej reforiem „Slovensko bude mať v regióne strednej a východnej Európy najinovatívnejšie hospodárstvo a pritiahne najviac investícií s vysokou pridanou hodnotou.“

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite