Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Najvzrušujúcejšia kauza v ekonómii: Kauza majáky a nové dôkazy

.róbert Chovanculiak .ekonomika

Máločo vzrušuje (mikro)ekonómov viac ako debata o majákoch. Tie boli dlho obľúbeným príkladom verejného statku, ktorý musí poskytovať štát.

Najvzrušujúcejšia kauza v ekonómii: Kauza majáky a nové dôkazy pixabay.com

predstava obchodníka so svetlom z majákov vyzerá smiešne. Predstavte si, akoby priplával ku každej lodi v blízkosti a požadoval od nej poplatok, lebo inak vypne svetlo. Na svetle z majákov sa príliš nedá zarobiť a podnikatelia nezvyknú robiť niečo, na čom sa nedá zarobiť. Študent ekonómie sa tak dočítal v prakticky každej učebnici, že bez štátu by majáky neboli. Výnimkou nebola ani najslávnejšia učebnica Paula Samuelsona. 

darilo sa im aj bez štátu

Tento mém si žil svojím životom až do roku 1974. Vtedy sa Ronald Coase rozhodol postaviť z kresla a pozrieť sa, ako to bolo naozaj (aj keď to pravdepodobne znamenalo len sadnúť si do ďalšieho kresla vo veľkej londýnskej knižnici). No a tam objavil neuveriteľnú vec – veľká časť majákov postavená v Anglicku do začiatku 19. storočia bola súkromná. Postavili ich, prevádzkovali a financovali súkromní podnikatelia s cieľom dosiahnuť zisk. A celé to navyše fungovalo pomerne efektívne, až do zoštátnenia v prvej polovici 19. storočia. 

Ako podnikatelia dokázali tento zázrak? Jednoducho: financovanie majákov spojili s poplatkami za zakotvenie v prístave. Ono samotný účel majákov je navigovať loď nebezpečnými vodami v blízkosti brehu, keď sa blíži do prístavu. Služby poskytovania majákov a prístavov sú tak komplementy. Jeden bez druhého funguje len ťažko. A zároveň poplatku za prístav sa nedá vyhnúť – na rozdiel od majákov. Stačilo tieto dve služby zviazať a bolo po probléme. Mohli sa začať prepisovať učebnice. Aj keď nezačali. Paul Samuleson nové poznatky nereflektoval a aj v ďalších vydaniach svojej učebnice používal príklad majákov ako verejného statku.

v jednej posteli s kráľom

A možno urobil dobre. V roku 1993 sa totižto objavil nový článok, ktorý sa pozrel ešte trochu podrobnejšie, ako to bolo s tými majákmi v Anglicku.  A objavil nepekné veci. Súkromní poskytovatelia majákov spali v jednej posteli s kráľom a jeho agentúrami. Áno, Coase mal pravdu, že veľa majákov postavili súkromníci, ale formu, akou to robili, by sme dnes skôr nazvali projektmi verejno-súkromného partnerstva. Na Slovensku neslávne známe ako PPP-projekty. 

Súkromník si najskôr poslal žiadosť o vybudovanie majáka, kráľ mu následne udelil patent s monopolom na danú oblasť, stanovil poplatky a dokonca ich aj vyberali kráľovi výbercovia daní. Neskôr sa dokonca medzi súkromníka a kráľa vtesnala ďalšia verejná agentúra. Cech námorníkov, ktorý postupne získal monopol na udeľovanie patentov. Nazýval sa Trinity House. Posledný klinec do hrobky Coasovho článku zabil o pár rokov neskôr článok, ktorý skritizoval aj samotnú efektívnosť tohto systému.  Poplatky boli vysoké, zložité a profitoval z toho hlavne cech, kráľ a prevádzkovatelia majákov. A už v menšej miere spotrebitelia a námorníci. 

trochu iné riešenie

V tomto bode kauza majákov na dekádu zamrzla. Tento rok sa však objavili nové dôkazy. A tie usvedčujú ekonómov z prechádzajúceho odseku, že si neodviedli svoju prácu dobre. Boli ako ten pán z vtipu, ktorý hľadal v noci kľúče pod pouličnou lampou, aj keď ich stratil niekde inde – s odôvodnením „že tu je aspoň svetlo“. Nedávno sa dvaja mladí výskumníci pozreli aj mimo svetla majákov. A našli niečo zaujímavé. 

„Táto kauza ukazuje, že čisto súkromné poskytovanie verejného statku bolo s veľkou pravdepodobnosťou možné.“

Majáky neboli jediný spôsob ako sa orientovať v noci pri brehoch pevniny. Existovalo aj niečo ako „plávajúce majáky“ – lode so svetlom na stožiari. A vo svojich dvoch nových štúdiách zmapovali príbeh anglických podnikateľov, ktorí prišli s týmto nápadom na začiatku 18. storočia.  A na rozdiel od svojich konkurentov s klasickými majákmi fungovali čisto na dobrovoľných princípoch bez obcovania s verejnou mocou. Dokonca môžeme tvrdiť, že fungovali napriek existencii kráľa a jeho agentúr. Ako to dokázali? A prečo sa o tom nedočítali Coase a ostatní?

V prvom rade podobne ako ich predchodcovia spojili poskytovanie verejného statku – svetelnej lode so súkromným – zakotvenie v prístave. Na rozdiel od konkurentov však nemali monopolnú povolenku ani výbercov daní. Mali len reklamu po všetkých pohostinstvách, kaviarňach a novinách.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite