Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Na prahu novej éry?

.tomáš Klvaňa .ekonomika

Trumpova obchodná politika vykazuje všetky charakteristiky jeho doterajšieho spôsobu správania: Nedostatok strategického myslenia, impulzívnosť a chaos. Aj v prípade ciel.

Na prahu novej éry? 8. marec 2018 Washington, USA: Donald Trump podpisom dokumentu uvalil clá na dovoz ocele a hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika.

trumpovi poradcovia a ministri sú nejednotní. Informačné úniky zvnútra tímu svedčia predovšetkým o tom, ako ním jeho poradcovia v skutočnosti pohŕdajú. Nakoniec sa však ukazuje, že na týchto položkách záleží čoraz menej.

Trump má stabilnú podporu voličov oscilujúcu okolo 40 percent respondentov. V médiách, ktoré sú proti nemu väčšinovo kritické až hysterické, má podporu vplyvných organizácií – Fox News Channel a Breitbart News, ktoré za ním stoja z komerčných aj ideologických dôvodov, a nech urobí hocičo, sú ochotné „spinovať“ v prezidentov prospech. Podľa americkej ústavy medzinárodný obchod normálne reguluje Kongres. Prezident uvalil clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a 10 percent na dovoz hliníka z Európskej únie, Kanady a Mexika. Odôvodnil to národne bezpečnostnými ohľadmi, čo mu umožňuje zákon z roku 1962, z obdobia najväčšieho napätia medzi superveľmocami na vrchole studenej vojny, keď bol svet naozaj len krok od jadrovej katastrofy. 

Tento zákon sa v minulosti väčšinou využíval len na reguláciu dovozu ropy, a to z dobrého dôvodu. V pravidlách Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ktorej sú Spojené štáty ešte stále členom, existuje národne bezpečnostná výnimka, podľa ktorej môžu členské štáty jednostranne a na obmedzený čas zvýšiť clá (druhou výnimkou je náhly prudký nárast importu tovaru či komodity). Pokiaľ však bude každý člen WTO uplatňovať národne bezpečnostnú položku tak „kreatívne“ ako Biely dom, bude dohoda mŕtva. Čo je podľa niektorých pozorovateľov Trumpov cieľ – zničiť alebo razantne oslabiť medzinárodné zmluvy, ktoré obmedzujú vplyv národnej vlády, v prospech ekonomického nacionalizmu, ktorý je vo svete na vzostupe.

„Trumpov útok na medzinárodné inštitúcie sa môže skončiť veľmi zle.“

účelový argument

Trump tvrdí, že Amerika si musí uchovať svoj oceliarsky priemysel preto, aby mohla vyrábať tanky. To je v krajine, ktorá stále ešte produkuje asi 25 percent všetkej spotrebovanej ocele sama, celkom zjavne absurdný, a teda účelový argument. Ešte absurdnejšie pôsobí vo svetle toho, že Trump vyhlásil sankcie na najbližších geografických a politických spojencov. Zároveň jeho vláda začala chystať clá na dovoz európskych áut a opäť sa majú zdôvodniť podľa rovnakej výnimky. Nie je pritom jasné, ako bude národná bezpečnosť Spojených štátov ohrozená, ak si Američan kúpi automobil značky Ford, a nie Volkswagen. To môže a nemusí byť taktika, ako dostať spojencov pod tlak pri rokovaniach o odvetných opatreniach. Kanada a Mexiko odpovedali ihneď zavedením sankcií na dovoz tovaru, vyrábaného v štátoch a regiónoch, ktoré Trumpa a republikánov podporujú, ako sú napríklad motorky Harley Davidson z Wisconsinu alebo bourbon z Kentucky.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite