Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slnko a reforma eurozóny

.ján Tóth .ekonomika .iný pohľad

Minulý týždeň som sa zúčastnil na diskusii o budúcnosti eurozóny. Zástupca Európskej komisie čestne vyhlásil, že eurodom bol postavený bez strechy. A v kríze sa to ukázalo. Dnes preto treba strechu dobudovať.

Slnko a reforma eurozóny Natália Ložeková / natalialozekova.sk

otázkou je, akú strechu postaviť. Na stole sú dva návrhy, návrh Komisie a spoločný návrh známych nemeckých a francúzskych ekonómov. Osobne sa mi viac pozdáva ten druhý. Návrh EK sa nevenuje dostatočne tej najdôležitejšej veci – ako zmeniť pravidlá tak, aby v dobrých časoch znamenali väčšiu disciplínu k dlhodobo udržateľným verejným financiám (kombináciou znižovania deficitov a zvyšovania dlhodobého rastu štrukturálnymi reformami), a naopak, aby v ťažkých časoch dovolili viac stimulovať ekonomiku. 

Návrh ide skôr byrokratickým smerom ustanovenia európskeho menového fondu a postu ministra financií. Hlavným dlhodobým problémom je pritom nedostatočná flexibilita (čítaj zreformovanie) ekonomík, ktoré sú v eurozóne príliš rozdielne. Ak totiž chcú mať rozdielne ekonomiky rovnakú menu, musia sa vedieť prispôsobiť cez iný ako kurzový kanál. Inak pôjde o menu, ktorá bude pre niektorú krajinu príliš silná a udusí v nej rast. A práve na odstránenie tohto problému sa musí krajina stať reformami produktívnejšou alebo šetrením lacnejšou. 

„Namiesto európskeho ministerstva financií by realitu mala monitorovať nezávislá fiskálna rada. A krízové mechanizmy majú byť dopredu dané, aby ich za pochodu nevymýšľali politici.“

Prvý spôsob je oveľa menej bolestivý a nemali by sme naň zabúdať. Možnosť „nemeckého prístupu“ zlacnenia krajiny cez plošné šetrenie je tu tiež, v ťažkých časoch však môže vyústiť do recesie. A následne ľahšie zvíťazia extrémistické strany. Správnejšia možnosť je kombináciou reforiem a rozumného šetrenia očami „hodnoty za peniaze“. Samozrejme, na zmiernenie problémov je možná aj solidarita okolitých ekonomík cez spoločný rozpočet, ale tá nikdy dlhodobo neriešila problém. A keďže súčasná generácia sa stále identifikuje v rámci národných štátov, dlhodobé transfery, ako boli medzi západným a východným Nemeckom, sú politicky vzdušným zámkom.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.ján Tóth .ekonomika
.diskusia
.neprehliadnite