Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slnko a reforma eurozóny

.ján Tóth .ekonomika .iný pohľad

Minulý týždeň som sa zúčastnil na diskusii o budúcnosti eurozóny. Zástupca Európskej komisie čestne vyhlásil, že eurodom bol postavený bez strechy. A v kríze sa to ukázalo. Dnes preto treba strechu dobudovať.

Slnko a reforma eurozóny Natália Ložeková / natalialozekova.sk

otázkou je, akú strechu postaviť. Na stole sú dva návrhy, návrh Komisie a spoločný návrh známych nemeckých a francúzskych ekonómov. Osobne sa mi viac pozdáva ten druhý. Návrh EK sa nevenuje dostatočne tej najdôležitejšej veci – ako zmeniť pravidlá tak, aby v dobrých časoch znamenali väčšiu disciplínu k dlhodobo udržateľným verejným financiám (kombináciou znižovania deficitov a zvyšovania dlhodobého rastu štrukturálnymi reformami), a naopak, aby v ťažkých časoch dovolili viac stimulovať ekonomiku. Návrh ide skôr byrokratickým smerom ustanovenia európskeho menového fondu a postu ministra financií. Hlavným dlhodobým problémom je pritom nedostatočná flexibilita (čítaj zreformovanie) ekonomík, ktoré sú v eurozóne príliš rozdielne. Ak totiž chcú mať rozdielne ekonomiky rovnakú menu, musia sa vedieť prispôsobiť cez iný ako kurzový kanál. Inak pôjde o menu, ktorá bude pre niektorú krajinu príliš silná a udusí v nej rast. A práve na odstránenie tohto problému sa musí krajina stať reformami produktívnejšou alebo šetrením lacnejšou.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.ján Tóth .ekonomika
.diskusia
.neprehliadnite