Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.nepriame efekty: Robot prácu berie, robot prácu dáva

.richard Kališ .ekonomika

Spoločnosť plná robotov sa stala obrazom sveta bez práce pre človeka. Takáto predstava je dnes bežnejšia než obraz, ktorý najnovšie ponúka spoločnosť Uber. Paradoxne by automatizácia v kamiónovej doprave mala prispieť skôr k nárastu ako úbytku pracovných miest pre šoférov.

.nepriame efekty: Robot prácu berie, robot prácu dáva Rodrigo Reyes Marin/AFLO/profimedia 26. január 2018, Tokio, Japonsko: Humanoidný robot pracujúci na recepcii hotela Henn-na. Nová pobočka hotela je riadená ľuďmi a robotmi.

bolo toho kriku, keď páni Frey a Osborne pred piatimi rokmi publikovali svoju štúdiu o budúcnosti zamestnanosti v dobách robotov. Stroje vyzvali na súboj proti sedemsto rôznym povolaniam. V jednoduchosti povedané, testovali, aká je pravdepodobnosť, že konkrétne zamestnanie nahradí stroj alebo počítač. Pre americkú ekonomiku bola takmer polovica všetkých zamestnaní v kategórii vysoko ohrozených.

Napriek veľkej popularite toho článku a namúteným vodám okolo zamestnanosti sa dnes na automatizáciu dívame o čosi triezvejšie. Medzičasom sa na tému zamerala aj OECD. V porovnaní s pôvodnou štúdiou sa ich metodika nezaoberá povolaním ako akýmsi celkom, ale rozkladá ho na samostatné úkony. No a logicky nie všetky sú jednoducho automatizovateľné. Napríklad pokladník v hypermarkete. Aj pri výraznom náraste samoobslužných pokladní vždy vidíme minimálne jedného zamestnanca stáť uprostred hlúčiku bezradných platiacich. Činnosťou, ktorú dnes len ťažko nahradiť automatickou pokladňou, je napríklad poradenstvo. Veď česť tomu, kto vie, aké pečivo to vlastne kúpil a kde ho na obrazovke hľadať. Riziko automatizácie sa pre priemer krajín OECD znížilo na približne deväť percent. Stále však zostávala viac ako tretina zamestnaní, pri ktorých sa predpokladá významná zmena v pracovných úlohách. 

Ďalším dôvodom, prečo nevyhlásiť okamžite robotom vojnu, je známy fakt, že za posledných šesťdesiat rokov sme z dôvodu robotizácie zaznamenali úplne zrušenie len jediného povolania – obsluhy výťahov. Mnoho ostatných bolo síce v určitom smere pozmenených rozvojom technológii, no vždy sa viac prispôsobili, než úplne vytratili.  

„Viac než obsluhu výťahov by viacero povolaní mohlo v budúcnosti pripomínať predstavu Uberu o šoféroch autonómnych kamiónov.“ 

No a tá najnovšia nádej pre pracujúce ľudstvo je štúdia od spoločnosti Uber. Jej záver sa môže zdať na prvý pohľad protirečivý. Predpokladá totiž nárast zamestnanosti v kamiónovej doprave po zavedení autonómnych nákladiakov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite