Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.nepriame efekty: Big Mac a brexit

.richard Kališ .ekonomika

Obľúbený Big Mac je už druhý rok po sebe lacnejší vo Veľkej Británii ako v Európskej únii. Slabá libra znižuje životnú úroveň na ostrovoch, prestala reagovať na vývoj domácej ekonomiky, ale reaguje skôr na rokovania o brexite.

.nepriame efekty: Big Mac a brexit McDonald's/AP/sita Kým v rámci eurozóny by ste si kúpili Big Mac v priemere za 3,95 eura, v Británii by vás stal len 3,6 eura.

ak ešte existuje niekto, kto stále verí v prozreteľnosť rozhodnutia Británie opustiť Úniu, musí dostať práve januárovým Big Mac Indexom posledné výchovné zaucho. Takmer deväťpercentné podhodnotenie libry voči euru je zatiaľ najnižšou hodnotou od toho nešťastného rozhodnutia v júni 2016. Brexit tak možno vysvetliť jedine neúnosným letným počasím na ostrovoch.  

Big Mac Index je ukazovateľom ekonomického týždenníka The Economist a zachytáva takzvanú paritu kúpnej sily. Hovorí o tom, že výmenné kurzy národných mien by sa mali vyvíjať tak, aby sa cena tovarov a služieb v rôznych menách nemenila. Namiesto všeobecného koša tovarov však Economist používa typický pokrm siete fastfoodov. Big Mac by mal v podobných krajinách vďaka rovnakým ingredienciám a postupom prípravy stáť rovnako. Odchýlku spôsobujú najmä reakcie trhov na vývoj ekonomík, špekulácie obchodníkov, vyjadrenia politikov a množstvo ďalších prirodzených príčin. 

„Vývoj kurzu prestal kopírovať vývoj ekonomiky a omnoho viac sleduje rokovania o brexite.“

Kým v rámci eurozóny by ste si kúpili Big Mac v priemere za 3,95 eura, v Británii by vás stal len 3,6 eura. Britská libra tak zostáva už druhý rok voči euru podhodnotená. Každá dovezená fľaša francúzskeho vína, tehla švajčiarskeho syra či balenie gréckych olív sa stávajú pre obyvateľa Veľkej Británie relatívne drahšími. Pokles životnej úrovne po rozchode sa pre ostrovanov odhaduje na desať či dokonca dvadsať percent v dlhodobom horizonte.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite