Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

„Bitcoin je podvod“

.juraj Karpiš .ekonomika .iný pohľad

To povedal na investičnej konferencii šéf investičnej banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Pýtať sa bankára na Bitcoin je ako zisťovať výhody Uberu u klasického taxikára.

„Bitcoin je podvod“ ILUSTRÁCIA NATÁLIA LOŽEKOVÁ/NATALIALOZEKOVA.SK

možno je to bublina. Množstvo prinajlepšom amatérov, prinajhoršom podvodníkov v kvasiacom kryptosektore? Pravdepodobne. 

Bitcoin však nie je podvod. Je to digitálna hotovosť, ktorá konečne funguje. Kým esemesku alebo mail som mohol poslať komukoľvek na druhej strane zemegule v priebehu sekúnd, peniaze tam putovali dni. V 21. storočí. Teda v prípade, že adresát mal bankový účet. 

Zamrznutú evolúciu v bankovom sektore oživil PayPal. Aj na ten však treba mať bankový účet. Na Bitcoin stačí prístup k internetu. A peniaze putujú bezpečne, relatívne rýchlo a lacno. Ak človek chce, tak aj anonymne. To je hodnotný vynález aj pre nás Európanov. Napríklad keď sa nabudúce naše peniaze ocitnú v zajatí nefungujúceho člena eurozóny, ktorý zakáže výber z účtu alebo prevod mimo krajiny. Toto sa stalo na Cypre. Uvedomiť by si to mali aj zlatí truhlíci, ktorí vehementne Bitcoin kritizujú. Vďaka nemu totiž ich zlato môže prejsť aj cez nepriateľské hranice, kde telesné dutiny prehľadávajú colníci. 

Pokus Satoshiho Nakamota (pseudonym dodnes anonymného tvorcu Bitcoinu) o digitálnu hotovosť vyšiel aj preto, že sám nebol nenásytný. Na rozdiel od predchodcov postavil diaľnicu, na ktorej nevyberá mýto. Dôležitejším faktorom úspechu jeho projektu je to, že v jeho geniálnom riešení neexistuje miesto pre dôveru. Žiadne centrum alebo jedna autorita. Bitcoin žije možno už vďaka viac ako 100-tisícom ťažiarov, ktorí ho chovajú na svojich počítačoch. Je decentralizovaný. 

„Anonymita krypotomien a možnosť využitia automatizovaných zmlúv má potenciál zmeniť aj samotný štát.
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.juraj Karpiš .ekonomika
.diskusia
.neprehliadnite