Mýtus národného štátu

.dalibor Roháč .ekonomika .komentár týždňa

Obskúrny Ted Malloch, ktorý sa po zvolení Trumpa samopasoval do pozície veľvyslanca pri EÚ, nedávno v Bruseli vysvetľoval, že éra americkej podpory pre európsky projekt sa skončila.

Mýtus národného štátu Natália Ložeková / natalialozekova.sk

spojené štáty budú vraj tlačiť na návrat Európy k decentralizovanému systému národných štátov. Reči samozvaného veľvyslanca, ktorý o sebe tvrdil aj to, že bol nominovaný na cenu Emmy (nebol), bol profesorom na Oxforde (raz tam učil jeden predmet ako externista), a dostal od kráľovnej Alžbety rytiersky titul (nedostal), by nestáli za hlbšiu úvahu. S jeho pohľadom na Európu však súhlasí väčšina pravičiarov v anglicky hovoriacom svete.

Národný štát je pre nich prirodzenou, historicky overenou jednotkou politického života a jediným miestom, v ktorom môže fungovať demokracia. Integrácia do nadnárodného federálneho systému, ktorá oslabuje schopnosť národných politikov voľne sa rozhodovať, preto musí byť z definície škodlivá.

Čo však Briti a Američania nevidia, je to, že „národný štát“ znamená niečo celkom iné v prípade Spojených štátov či Spojeného kráľovstva než v prípade kontinentálnych štátov Európy. Spojené štáty sa vyvinuli z federácie voľne združených kolónií, prešli pomalým a v istých momentoch násilným procesom konsolidácie.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite