Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dvadsať prikázaní pre Trumpov svet

.filip Olšovský .ekonomika .knižnica

Po zvolení Donalda Trumpa prišlo na všetky možné reakcie a fejsbúkové statusy. Jeden taký napísal aj Timothy Snyder. Na rozdiel od väčšiny ostatných však nezostal len pri ňom.

základ jeho novej knihy vraj vznikol v lietadle – 15. novembra minulého roka Timothy Snyder počas cesty spísal fejsbúkový status, ktorým reagoval na výsledok amerických volieb. Neskôr status rozviedol na dvadsať rád, ako sa v zmenených časoch zachovať čo najlepšie a zabrániť nástupu tyranie. Koncom roka sa potom rozhodol, že body rozpracuje do samostatných minikapitol a vydá ich ako krátku príručku ponaučení z dvadsiateho storočia. Je málo historikov, ktorí by boli schopní celé toto obdobie scvrknúť do niekoľkých bodov a dejinných udalostí, na ktorých by ilustrovali paralely s dneškom. No Timothy Snyder je nepochybne jedným z nich. Ak nie aj tým úplne najlepším.

To, že má talent vystihnúť komplexné témy príťažlivým a zrozumiteľným jazykom, dokazuje Snyder už niekoľko rokov. Minimálne od vydania Krvavého územia, jeho vyše päťstostranového opusu o európskych dejinách v období medzi Hitlerom a Stalinom. Z amerického historika ideí sa začiatkom desaťročia razom stal jedným z najoslovovanejších expertov na históriu starého kontinentu. Snyder chodil po konferenciách, písal komentáre do novín a pokračoval v odhaľovaní historických paralel, do ktorých sa Európanom príliš nechcelo. V roku 2015 nadviazal na Krvavé územia ďalšou historickou knihou Čierna zem, v ktorej sa venoval holokaustu. Po dvoch rokoch prichádza s novinkou O tyranii, ktorá sa od svojich predchodkýň výrazne líši. Nie iba rozsahom, ktorý aj pri štedrom zalomení len s námahou vydá na sto strán. Najvýraznejšou zmenou je fakt, že Snyder azda prvýkrát vo svojej tvorbe cieli v prvom rade na amerického čitateľa.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

prihlásiť predplatiť

.diskusia
.neprehliadnite