vo svetových médiách sa veľa diskutuje, či nezažívame koniec globalizácie. Donald Trump oživil protekcionizmus, Briti hlasovali za vystúpenie z EÚ, lebo im prekážal slobodný pohyb pracovných síl, nacionalizmus je na vzostupe, ľudia odmietajú dohodu o voľnom obchode s Amerikou a liberálne ekonomické reformy ustali. Vy ste liberálny ekonóm, ktorý by rád videl revolučné zmeny v oblasti peňazí, no nie sú dnes ekonomickí liberáli skôr v defenzíve? Nie je na programe dňa skôr obrana dosiahnutého?
Mnohé z tých tendencií v skutočnosti nie sú namierené proti trhom, ale proti hlbokým vládnym zásahom do ekonomiky a proti poručníkovaniu ľudí zo strany rôznych centrálnych inštitúcií. Spomenuli ste, že ľudia sa búria napríklad proti zmluve o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). No to práveže nie je dohoda o slobodnom obchode. Je to vo svojej podstate hlboko intervencionistický kšeft, ktorý jednu skupinu uprednostňuje pred inou, a to všetko za chrbtom širokej verejnosti. Na to nemusíte byť nobelovský ekonóm, aby ste vycítili, že sa deje niečo nečisté a logicky sa postavíte proti tomu.
čo odpor proti migrácii?
To opäť nemá nič spoločné so slobodným trhom. V slobodnej spoločnosti by ste mali mať poriadok, ktorý je založený na vlastníckych právach. Pozemky, cesty či letiská by boli vlastnené buď súkromnými osobami alebo miestnymi komunitami a tie by rozhodovali o tom, kto tam smie vstúpiť, či kto ich môže využívať. Dnes žijeme v systéme, kde vláda buď zatvorí hranice pre všetkých, alebo ich pre všetkých otvorí a domáce obyvateľstvo musí znášať náklady takého kroku.
Celý rozhovor si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.