Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dáta bez pátosu: Boľavá budúcnosť Slovenska

.dáta bez pátosu .ekonomika

Číta z papiera, lebo netuší o čom to Volvo bude. Je hrdá, že ku koncu roka 2028 bude 3 000 ľudí zarábať v hrubom priemerne €1400, ale to tam nebudú učni bez praxe.

Dáta bez pátosu: Boľavá budúcnosť Slovenska

tu sa neinvestuje s tým, že spracujeme, zložíme, vyrobíme a dobre predáme kus niečoho, čo ohúri svet. 

Niečo s PRIDANOU HODNOTOU.

€1400 ku koncu 2028 je v dnešných €1250 v hrubom a €1075 po odvodoch a čosi viac ako €900 v čistom po zdanení za 21 dní muklovačky na smeny a skladaní elektrospotrebiča s baterkou.

„PRIDANÁ HODNOTA“ v podnikaní, v biznise je to, o čo sa viete podeliť so zamestnancami: dať im plat. €1400 NIE JE pridaná hodnota. Je to jasné?

Ministerka s vážnou tvárou prečíta, že „toľko ako priemer v regióne“. Zabudne dodať: DNES.

Netuší, že v štátnej správe DNES je priemer cez €2000, čo demoluje akýkoľvek biznis plán v súkromnej sfére.

Netuší, že €1400 v 2028 nás posúva na úroveň Bulharska za Rumunsko.

Nedochádza jej, že mišoficovsyn €5000 a synrichtera €15000 berú a to “visí vo vzduchu” ako benchmark.

Do tých Valalikov dal štát akolo miliardy Vašich daní.

Nie do prostredia startupov, inkubátora pre AI expertov, múdre hlavičky a na výzkum liekov. Miliarda na presun zeminy, vlečku pre vagóny a halu, ktorá sa vraj v spodnej vode topila. Ministerka v 2026 vysvetľuje, že ju o 1 a 1/2 metra museli vyššie dať: tú halu. 

Postsedliaci a ťapákovci sme. Vedie nás nekompetentná pani, ktorá číta z papiera. Nie z tabletu, z papiera.

O jednorožcovi si mysli, že to je tá ružová hračka od Matela.

Tabuľka zahraničných investícií nižšie dokumentuje v akej riti sme. Už dlho, ale teraz sa to zhorší.

Dá sa to zhoršiť? Dá, choďte sa pozrieť na Balkán do krajín mimo EÚ.

O nás nikto ani len nezavadí, ani náhodou.

Nám rastie dlh krajiny o 8 miliárd ročne a prídu sem investori s 1 miliardou. Nie mesačne, ročne. Potrebujeme to vyrovnať na 8:8, alebo na 3:3.

Máme 1:8. Už roky.

Najhoršia je bezobsažná diskusia o taľafatkách, bez rozumnej otázky, trefnej a presnej odpovede, bez kontry o vízii a bez záveru: poďme na to!

Namiesto lákania IT expertov, výzkumníkov v medicíne a pharma z univerzít v Indii a v Číne sem vozíme Uzbekov, Nepálcov a Vietnamcov do fabrík, pre ktorých je profesia Bolt šoféra vážny posun v kariére. 

Vláda berie divný matroš a krajina upadá do kómy. Sa preberme!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ak viete podporiť prácu na našich analýzach a reportoch, môžete tak urobiť na: https://www.patreon.com/databezpatosu

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite