Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.názor
Killing me softly ... (with debts)

Killing me softly ... (with debts)

.peter Pažitný .komentáre .názor 13.02.2022

Koncept nahradenia mäkkých rozpočtových obmedzení tzv. tvrdými bol jedným z pilierov Zajacovej reformy z rokov 2002 – 2006. O čo presne ide, zadefinoval ešte v 70.rokoch svetoznámy maďarský ekonóm János Kornai.

Slavomíra Henčeková: Len slová, obyčajné slová?

Slavomíra Henčeková: Len slová, obyčajné slová?

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 06.02.2022

Slová majú silu. Dokážu potešiť, povzbudiť, vyznáva sa nimi láska, motivujú, a to dokonca tak, že niektorí sú ochotní po ich vypočutí obetovať život v boji. Na druhej strane dokážu ublížiť, a to nielen konkrétnemu človeku, dokonca aj spoločnosti. Otázka je, čo s tým ako spoločnosť budeme robiť.

Slavomíra Henčeková: Príbeh štátnej karantény pokračuje

Slavomíra Henčeková: Príbeh štátnej karantény pokračuje

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 23.01.2022

O štátnej karanténe, do ktorej umiestňovali Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia počas prvej vlny pandémie, som už dlhšie nepísala. Našťastie totiž bola zrušená, a tak sa zdalo, že okrem nepríjemných spomienok už niet veľmi o čom. Až kým mi pred Vianocami neprišiel domov list z ministerstva vnútra. Ten list bol vzhľadom na posledné rozhodnutie Ústavného súdu dosť prekvapivý.

Slavomíra Henčeková: Ako na to, aby kultúru nezavreli

Slavomíra Henčeková: Ako na to, aby kultúru nezavreli

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 16.01.2022

Za posledné dni, resp. týždne zažila kultúra, ktorá bola úplne už niekoľkýkrát v tejto pandémii zatvorená, všelijaké zvraty. Zatiaľ to vyzerá na inšpiratívny príbeh so šťastným, možno nie úplne koncom, ale aspoň vývojom.

Slavomíra Henčeková: Pre koho platia opatrenia?

Slavomíra Henčeková: Pre koho platia opatrenia?

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 09.01.2022

Protipandemické opatrenia tu už máme tak dlho a toľko, že už ani srnka netuší, aké sú aktuálne platné. Nejaké určite. Väčšina z nás sa naučila vnímať aspoň základy – kedy sú otvorené školy, obchody, služby, prinajlepšom aj hromadné podujatia. Aspoň pravidlá nosenia respirátora sa pomerne ustálili, hoci pre niektorých sú stále nu-lit-né. Pravidlá na papieri však nie sú to isté čo pravidlá v reálnom živote. A tak sa pýtam, pre koho platia protipandemické opatrenia v reálnom živote? A mám jednu hypotézu – pre poctivých a nebohatých.

Slavomíra Henčeková: Zo života dobrovoľníčky v nemocnici

Slavomíra Henčeková: Zo života dobrovoľníčky v nemocnici

.komentáre .názor 02.01.2022

Všetci vieme, že to majú zdravotníci v nemocniciach ťažké, a to nielen v pandémii. Keďže sa mi nepodarilo príliš pomôcť z pozície asistentky poslanca, rozhodla som sa urobiť to inak: pomôcť osobne v rámci svojich možností ako dobrovoľníčka. Mnohí sa ma pýtajú, prečo, čo a ako. Tak práve o tom bude tento článok.

Slavomíra Henčeková: Hráme vadí-nevadí

Slavomíra Henčeková: Hráme vadí-nevadí

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 12.12.2021

Skupina IMT Smile spieva vo svojej pesničke „hráme vadí-nevadí, míňajú sa nápady.“ Zahrám si jedno kolo vadí-nevadí aj v tomto článku. Konkrétne o tom, čo všetko v posledných dňoch zaznelo k pripravovanej novele Trestného zákona ohľadom trestných činov proti šíreniu dezinformácií. Je tam totiž mnoho toho, čo mi vadí. Ale považujem za potrebné uviesť aj to, čo mi nevadí, lebo sa zdá, že to nie je jasné. A nie som si istá, či sa nám nemíňajú nápady v riešení problému šírenia dezinformácií.

Slavomíra Henčeková: Je lockdown morálny?

Slavomíra Henčeková: Je lockdown morálny?

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 28.11.2021

Sme opäť v (dajme tomu) lockdowne. Zatvorili sa prevádzky, zakázali hromadné podujatia, opäť bol zavedený zákaz vychádzania. Mnohí z nás sme zaočkovaní, niektorí aj pomerne mladí a (aspoň domnelo) zdraví. A tak sa niektorým z nás ťažko zmieruje s tým, že sa musíme obmedziť práve my. Právo nám však prikázalo opäť raz na náš úkor ustúpiť. Je to morálne a legitímne?

Komentár Rudolfa Zajaca: OSN či OSP

Komentár Rudolfa Zajaca: OSN či OSP

.rudolf Zajac .komentáre .názor 28.11.2021

Pre poriadok treba povedať, že autor pod skratkou OSN nemyslí Organizáciu spojených národov a ani OSP nie je skratka pre Okresný stavebný podnik. OSN si Ministerstvo zdravotníctva rezervovalo pre pojem Optimalizácia siete nemocníc, ktorú média nazvali aj Lengvarského reformou.

Slavomíra Henčeková: Pravda víťazí

Slavomíra Henčeková: Pravda víťazí

.slavomíra Henčeková .komentáre .názor 20.11.2021

Po parlamentných voľbách v Českej republike zaznel v pražskej električke č. 22 dialóg s touto replikou: „Ty vole, ta pravda fakt vítězí.“ Síce to trvalo, ale bratia a sestry v Česku majú skutočne našliapnuté na to, že tam pravda opäť raz zvíťazí. Niektoré udalosti posledných dní pritom naznačujú, že pravda by mohla hádam niekedy zvíťaziť aj u nás.