Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.biznis príbeh
.týždeň

Z krízy ich dostali rakvy

.matej Gašparovič .časopis .biznis príbeh

Firma ULTRA PLAST z Lipian pri Prešove sa v dobrých časoch orientovala najmä na automobilky. Potom prišla kríza a zdalo sa, že firma skončí. Lenže stačilo objaviť zabudnutý potenciál a úspech sa rýchlo dostavil.

.týždeň

Od pirôžkov k bicyklom

.matej Gašparovič .časopis .biznis príbeh

Krátko po revolúcii sa stretli dvaja bývalí spolužiaci z gymnázia a ich túžby po podnikaní. Založili firmu Dema, ktorá dnes vyrába 30-tisíc bicyklov ročne.

.týždeň

Podnikanie s penou

.martin Droppa .časopis .biznis príbeh

Sedíme vo vinárni a zisťujeme, či sa pravda neukrýva aj v pive. Ľubomír Vančo, spolumajiteľ banskobystrického pivovaru Urpiner, tvrdí, že áno.

.týždeň

Pätnásť miliónov za rok a pol

.alexander Mravčák .časopis .biznis príbeh

Trh so softvérom pre smartfóny je plný neuveriteľných príbehov — milióny zarobené zdanlivo zo dňa na deň. Teraz taký príbeh máme už aj my. Slováka a Čecha, ktorí svoj start-up M.dot predali približne za 15 miliónov dolárov.

.týždeň

Úspešný strašiak

.matej Gašparovič .časopis .biznis príbeh

Mamutia čínska telekomunikačná firma Huawei, ktorá stelesňuje to najlepšie z inovatívnej Číny, straší vyspelý svet. Najhoršia na tomto strachu je psychológia: nik nevie, či je obava oprávnená, no zároveň si nemôže byť istý, že nie je.

.týždeň

Keď môžeme, pomôžeme

.časopis .biznis príbeh

Vstáva obvykle skoro ráno pred piatou, vybavuje s čistou hlavou emaily a iné záležitosti. Večer chodí spať „so sliepkami“. Čo robí medzitým? Vedie firmu ISSO, ktorú založil pred dvadsiatimi rokmi a ktorá sídli v bývalom kláštore v centre Prievidze.

.týždeň

Podnikanie s tmou

.martin Droppa .časopis .biznis príbeh

Traja amatérski jaskyniari, nadšení podzemím vyše dvadsať rokov, sa rozhodli, že si zoberú do prenájmu zabudnutú a nesprístupnenú Malú Stanišovskú jaskyňu v Jánskej doline.

.týždeň

O čaji a bonsajoch

.lukáš Krivošík .časopis .biznis príbeh

Vo východnej Ázii sú čaj a bonsajistika úzko previazané. V bonsajovej záhrade vám spravidla ponúknu čaj, kým čajovne zdobia bonsaje. Rovnaká kombinácia učarovala aj manželom Alene a Vladimírovi Ondejčíkovcom.

.týždeň

Súhra estetiky a techniky

.lukáš Krivošík .časopis .biznis príbeh

„Musíte si na práci vždy nájsť niečo, čo vás bude baviť. Mňa bavia technológie,“ hovorí Vladislav Gašpárek, ktorý pod značkou GAVAplast vyrába výplne pre plastové a hliníkové dvere.

.týždeň

Hrdzavenie oceliarskej hviezdy

.lukáš Krivošík .časopis .biznis príbeh

Oceliarsky gigant ThyssenKrupp čelí miliardovým stratám a podozreniam z korupcie či kartelových dohôd. Na Slovensku sa nemecká korporácia skloňovala ako možný kupec železiarní v Košiciach aj ako potenciálny investor v Prešove.