Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Do pozornosti

.časopis .ostatné

Niekedy stačí maličkosť, drobná prasklina v pravý čas a udalosti naberú rýchly spád. To, čo by cez pracovný deň malo iba podobu nepríjemnosti s mokrým kobercom a trošku vlhkou stenou, sa v nedeľu zmenilo na katastrofu vesmírnych rozmerov.

Niekedy stačí maličkosť, drobná prasklina v pravý čas a udalosti naberú rýchly spád. To, čo by cez pracovný deň malo iba podobu nepríjemnosti s mokrým kobercom a trošku vlhkou stenou, sa v nedeľu zmenilo na katastrofu vesmírnych rozmerov. Víkendová hviezdna chvíľka jednej vodovodnej rúrky ochromila chod kníhkupectva na dva týždne. Vytopilo nás.
Keď pominie prvotný šok z vody valiacej sa na police s knihami, zatnete zuby, vytasíte arzenál utierok, vedier a gumených rukavíc a pomaly sa pustíte do obnovy. Roztriedite zranené knihy od spoľahlivo mŕtvych, obvoláte vysúšačov a maľovačov a každý deň postupujete aspoň smerom k pôvodnému stavu. Lebo aj slon sa neje naraz, ale po kúskoch.
Medzi novinkami, ktoré len o vlások unikli mokrému osudu, bola aj kniha Rady skúseného diabla (Porta libri 2007), známe dielo autora Narnie C. S. Lewisa, ktoré formou listov starého skúseného pokušiteľa začínajúcemu diablovi rozoberá otázky pevnosti charakterov a čistoty duší vystavovaných životným skúškam. Vo chvíľach, keď som objavoval ďalšiu kôpku premočených kníh, vylieval ďalšie vedro špinavej vody a premaľúval ďalšíkrát zdanlivo suchú omietku, na ktorej sa stále objavovali škvrny, vtedy som si na toho skúseného diabla spomenul. Hovoril som si, že tá hrôza, čo prežívam, je len jeho veľký žart, že to on mi našepkáva, aby som ušiel a nechal všetko tak.
Neušiel som a kníhkupectvo opäť funguje. Unavení vykladáme nové knihy na konečne suché pulty. Velký třesk (Argo / Dokořán 2007) veľkého popularizátora modernej vedy Simona Singha, dotlače Kováčových Dejín Slovenska (NLN 2007) aj lahôdky pre kinofilov 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete (Volvox Globator / Knižní klub 2007). Zdanlivo monotónna činnosť, ktorú kníhkupci robia dennodenne, má zrazu nový rozmer. Posilnení traumatickým zážitkom sa odrazu tešíme z každej nepoškodenej knihy. Začína sa bežný pracovný deň.

.jano Ničík
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite