Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Senátor žaluje Boha

.časopis .týždeň vo svete

Šomrať na nepriaznivé okolnosti, osud či vôľu Božiu si trúfne hocikto. Američan Ernie Chambers, riadne zvolený senátor štátu Nebraska, podal na Boha rovno súdnu žalobu.

Šomrať na nepriaznivé okolnosti, osud či vôľu Božiu si trúfne hocikto. Američan Ernie Chambers, riadne zvolený senátor štátu Nebraska, podal na Boha rovno súdnu žalobu.
Ernie Chambers je známy excentrik medzi legislatívcami. „Rebelant z Omahy“, „najzlostnejší černoch z Nebrasky“, to sú len niektoré z jeho lichotivejších prezývok. Okrem toho, že je najdlhšie slúžiacim členom štátneho senátu Nebrasky, v ktorom presedel 37 rokov, patrí aj k miestnym atrakciám. Na zasadnutia senátu chodieva v džínsach a tričku, návrhy kolegov, s ktorými nesúhlasí, blokuje dlhočiznými prejavmi a nešetrí ostrými výrazmi na adresu kohokoľvek, kto sa mu znepáči.
Teraz však svoje čudáctva prebil absolútnym esom: podal žalobu na Boha. Konkrétne žaloval Stvoriteľa za to, že spôsobuje prírodné katastrofy ako „príšerné potopy, zúrivé zemetrasenia, hrozné hurikány, tragické tornáda a pustošivé pliagy“. Vo svojej žalobe žiada o vydanie súdneho príkazu, ktorý by Bohu nariadil „skončiť s určitými škodlivými činnosťami a s teroristickými hrozbami“.
Chambers, hoci by to možno nerád priznal, nie je so svojou bizarnou žalobou prvý. Aspoň ak sa dá veriť rumunským médiám, ktoré ešte v lete prišli so správou o mužovi menom Pavel Mircea, odsúdenom vrahovi, ktorý si odpykáva trest a spoza mreží podáva žalobu na Boha. Mircea však na rozdiel od Chambersa nežaloval Boha globálne – len za to, že ho „nevytrhol z rúk Diabla“ a nezachránil pred páchaním zla. Rumunský súd žalobu po čase zamietol s odôvodnením, že Boh nemá stálu adresu, kam by mu bolo možné doručiť predvolanie.
Minimálne tejto prekážke sa však senátor z Nebrasky, v práve očividne zbehlejší než rumunský trestanec, vyhol. V žalobe uviedol, že Boh je všadeprítomný, a teda je nepochybne prítomný aj v okrese Douglas, kde žalobu podáva.
Najzaujímavejšie na Chambersovom výmysle je však niečo iné: excentrický senátor sa svojou žalobou rozhodol bojovať proti zákonom, ktoré by mohli obmedziť podávanie žalôb, keby zakázali tzv. nezmyselné spory. Chambers sa pre Fox News vyjadril, že jeho súdny spor s Najvyšším je len reakciou na návrhy zákonov, ktorými sa jeho kolegovia v senáte pokúšajú oslobodiť súdy od návalu žalôb.
Problém nadmerného počtu súdnych sporov, ktoré nezriedka úplne popierajú zdravý rozum, je v USA naozaj ťaživý. Chambers sa však nazdáva, že riešiť ho zákazom podávania istého typu žalôb je protiústavné. „Ústava žiada, aby boli dvere súdnych siení otvorené,“ vyhlásil. „Hocikto môže žalovať hocikoho, aj Boha.“ A kým sa o hodnotách americkej ústavy debatuje na všemožných fórach s najväčšou vážnosťou, Chambersovi sa k nej podarilo pripútať pozornosť absurditou veľmi rýchlo a spoľahlivo. Ak mu raz niekto prvenstvo najdlhšie slúžiaceho senátora vezme, ešte stále má zaručené, že do dejín vojde ako prvý senátor, ktorý sa chcel súdiť s Bohom.

.marína Gálisová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite