Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

40 dní prázdnin

.časopis .udalosti

Štyridsať detí vo veku od 8,5 do 15 rokov prežilo počas 40 dní uprostred púšte v Novom Mexiku skrátenú prázdninovú verneovku. I keď reklama avizovala, že tam nebude žiadny dospelý, v skutočnosti sa všetko odohrávalo pod drobnohľadom štábu novej reality šou CBS a rôznych odborníkov.

Štyridsať detí vo veku od 8,5 do 15 rokov prežilo počas 40 dní uprostred púšte v Novom Mexiku skrátenú prázdninovú verneovku. I keď reklama avizovala, že tam nebude žiadny dospelý, v skutočnosti sa všetko odohrávalo pod drobnohľadom štábu novej reality šou CBS a rôznych odborníkov. Deti dostali v polorozpadnutých kulisách z westernového seriálu Bonanza možnosť vybudovať si od základov vlastný štát. So slobodou dostali však aj povinnosť všetko si to svojpomocne zrealizovať. Nielen vymýšľať zákony, ale aj variť, nosiť vodu, obriadiť zvieratá či čistiť latríny.
Až potiaľto to vyzerá ako nádherný nápad na skvelý náučný tábor pre deti. Tak to aj CBS uvádzala – ako letný tábor s kamerami, pretože ju okamžite obvinili, že núti deti nezákonne pracovať. Tvorcovia relácie mali všetko dobre poistené. Rodičia museli podpísať dvadsaťdvastranovú zmluvu, v ktorej sa zriekli akýchkoľvek nárokov voči produkcii v prípade zranenia a smrti svojho dieťaťa. A tiež v prípade nakazenia HIV či otehotnenia! Zdá sa, že k sexu nedošlo, zato štyri deti vypili čistiaci prostriedok z neoznačenej fľaše. Aj tento prípad zmluva pokryla. Čo za rodiča podpíše takýto dokument a bez možnosti kontaktu pustí maloleté dieťa na 40 dní do pustatiny?
Z prvých zostrihov vidno, že deti vrchovato naplnili očakávania tvorcov. Na rozdiel od čoraz nudnejších a hlúpejších dospelých v podobných programoch sú deti rozumné, šikovné, úprimné, fotogenické, o emócie a slzy na oboch stranách obrazovky nebude núdza. Napokon, tých 40 detí je rodovo, rasovo aj typovo vyvážený mix, ktorý vyberali po celej Amerike. Ešte aj agendu majú vyváženú, jeden chce kontrolu zbraní, druhý je proti globálnemu otepľovaniu, ďalší riešia vieru, médiá či kultúru.
Keď som hľadala o Kids Nation informácie, bolo mi akosi ťažko na duši. Na jednej strane mi celý projekt pripadá odporný, zvlášť keď si predstavím, čo všetko deti čaká po návrate do reality. Na druhej strane mám šialené nutkanie celý tento sociálny experiment bezostyšne sledovať.
Čo bude nasledovať? Reality šou z hospicu?

Elena Akácsová
www.t-station.sk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite