Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zákaz červenej hviezdy

.časopis .udalosti

Česká republika má síce aktívnu Komunistickú stranu, ktorá sa teší stabilnej podpore medzi voličmi, ale vyzerá to, že táto strana sa možno bude musieť vzdať svojich obľúbených symbolov:

Česká republika má síce aktívnu Komunistickú stranu, ktorá sa teší stabilnej podpore medzi voličmi, ale vyzerá to, že táto strana sa možno bude musieť vzdať svojich obľúbených symbolov: päťcípej hviezdy aj kladiva skríženého s kosákom. V českom senáte sa totiž ocitol návrh zákona, ktorý by za zobrazovanie kladiva s kosákom a červenej hviezdy, rovnako ako aj svastiky, mohol udeliť trest až päť rokov odňatia slobody. Nie je jasné, aký bude osud návrhu zákona ďalej, ale zatiaľ zostáva v novele Trestného zákona. Novelu trestného zákona navrhuje päť senátorov, najznámejší z nich sú Jaromír Štětina a Martin Mejstřík. Jej cieľom je dať polícii do rúk lepšie prostriedky na boj s extrémizmom. Keďže súčasný Trestný zákon spomína iba „hnutia, ktoré preukázateľne smerujú k potláčaniu práv a slobôd človeka“, a neuvádza ich názvy, podľa senátora Štětinu je nutné, aby sa jasne pomenovalo, ktoré hnutia sú trestné. Preto by podľa neho mali byť do zákona zaradené aj slová „komunistické“ a „nacistické“.
Nie je celkom jasné, ako by sa s prijatím takejto novely vyrovnali českí komunisti. Už dnes protestujú, že vylúčenie napríklad červenej hviezdy mimo zákona by spustilo lavínu absurdít. „Aký symbol si asi dajú na dresy hráči Slavie?“ pýtal sa senátor za komunistov Vlastimil Balín. Na nejasnosti upozorňujú aj iní. Server aktualne.cz citoval slová senátora za ODS Jaromíra Volného, ktorý spomínal prípad pivovaru Heineken: pre červenú hviezdu v logu mala firma problémy so zákonom v Maďarsku. Pamätať pri zákaze extrémistických hnutí aj na komunizmus je záslužné, aj keď ktovie, aký by to malo praktický dopad, najmä v krajine, kde komunisti pôsobia ako parlamentná strana veselo ďalej, hoci sa nikdy neospravedlnili za minulosť a neurobili ani náznak pokusov o transformáciu na nejakú tú slušnejšiu formu ľavice.
.mg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite