Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mečiar – dôchodková nádej?

.časopis .udalosti

Novela zákona o dôchodkovom sporení, ktorá by vážne zasiahla druhý dôchodkový pilier, možno v parlamente neprejde. Jej znenie sa totiž nepáči koaličnému HZDS, ktoré dokonca hlasovalo s opozíciou za jej stiahnutie z rokovania.

Novela zákona o dôchodkovom sporení, ktorá by vážne zasiahla druhý dôchodkový pilier, možno v parlamente neprejde. Jej znenie sa totiž nepáči koaličnému HZDS, ktoré dokonca hlasovalo s opozíciou za jej stiahnutie z rokovania. Stiahnuť novelu, a tým znemožniť na pol roka jej prerokovanie, sa nepodarilo, pretože v tej chvíli v sále chýbali mnohí opoziční poslanci, stačilo to však na zmätok a napätie v koalícii. Podľa predsedu HZDS Vladimíra Mečiara bolo od jeho koaličných partnerov zo Smeru a zo SNS „veľmi nefér“, keď sa nepridali k jeho návrhu na stiahnutie novely z rokovania, hoci sa tak predtým vraj dohodli. „Ja pokladám konanie pána Mečiara za jednoznačné porušenie koaličnej zmluvy,“ tvrdil naopak člen predsedníctva Smeru Boris Zala. S dôvetkom, že ak sa Mečiar „nedostane do normálnych koľají“, bude to mať „veľmi vážne dôsledky v skončení vládnej koalície“.
O novele sa má v parlamente ďalej rokovať tento týždeň. Medzitým by mali prebiehať aj rokovania o eventualite „dočasného zníženia“ odvodovej sadzby do druhého piliera, s ktorou vraj pod podmienkou dočasnosti a následného zvýšenia tejto sadzby na viac než dnešných 9 percent z vymeriavacieho základu predbežne súhlasili aj zástupcovia DSS. Prečo by však premiér Fico a jeho Smer súhlasil s touto eventualitou, keď by im to síce umožnilo v nasledujúcich pár rokoch viac míňať, ale neskôr by im to ešte viac komplikovalo rozpočtovú situáciu? V celej „koaličnej kríze“ pritom nejde o vylepšovanie dôchodkového systému, pretože nijaký z jej možných výsledkov systému nepomôže. Skôr sa ukazuje, že prinajmenšom Mečiar sa bude občas pripomínať, keď Smer pozabudne na to, že má koaličných partnerov s ich záujmami. To, že toto pripomenutie má tentoraz podobu brzdenia tupého ťaženia proti dôchodkovým úsporám, je však len zhoda okolností – nie dôvod na nejaké nádeje.
.rži
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite