Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trnkove tiene

.časopis .komentáre

Ktovie, u koho sa generálny prokurátor Dobroslav Trnka priučil práci s médiami, ale lekcie zvládol na jednotku. Minulý štvrtok najskôr otvoril cédečko s informáciami o klientoch BMG a Horizontu, politicky možno veľmi citlivými.

Ktovie, u koho sa generálny prokurátor Dobroslav Trnka priučil práci s médiami, ale lekcie zvládol na jednotku. Minulý štvrtok najskôr otvoril cédečko s informáciami o klientoch BMG a Horizontu, politicky možno veľmi citlivými.
A hneď potom svetu oznámil ešte brizantnejšiu novinku. Povedal, že v kauze obvinenej Hedvigy Malinovej prokuratúra aj polícia pochybili – a pobral sa na dovolenku. Novinári sa potom mohli dovolať nanajvýš hovorkyni, ktorá, samozrejme, nevedela o Trnkom odhalených pochybeniach ani o chlp viac než oni. Hovorca ministra vnútra Erik Tomáš vzápätí vyzeral ako E.T. mimozemšťan, keď Trnkove spochybnenie postupu polície privítal postrehom, že pre ministerstvo je rozhodujúce, že nebolo spochybnené vyšetrovanie polície...
Rozhodujúce je niečo iné: ozveny Trnkovho hviezdneho dňa sa tu budú rozliehať ešte dlho. Nielen preto, že Vladimír Mečiar, ktorému Trnka celkom rozumne odkázal, že mu odkódovanú kazetu nedá, sa bude riadne čertiť. Ak by totiž bolo zrnko pravdy na chýroch, že obsah kazety vrhne tieň na niektorých politikov (v čase našej uzávierky  Trnka uviedol, že prezident Gašparovič nie je na CD), môžu Trnkove odhalenia vyorať hlbšiu brázdu v politickej tvári krajiny.
No ešte väčší náboj do budúcnosti v sebe nesie Trnkovo napadnutie prípadu Hedvigy, tejto suverénne najväčšej kauzy nielen Ficovej vlády, ale aj posledných rokov. Ak sa generálny prokurátor vydá cestou zistení nášho časopisu, problémy nečakajú iba na Roberta Kaliňáka.
Ale skepsy v slovenských pomeroch nie je nikdy dosť. Môže sa stať – a tu sa pohybujeme v rovine čistých špekulácií – že Trnka urobil iba „bu-bu-bu“ a po návrate z dovolenky príde spresnenie, že pochybenia sa týkajú len drobných procesných úkonov.
Pre českú agentúru ČTK bol Trnka konkrétnejší, keď hovoril čosi o pochybeniach pri vypočúvaní lekára a pri znaleckom posudku. Optimistickú domnienku, že Trnka nenafukuje bublinu, ktorá rýchlo spľasne, posilňuje aj jeho nedávne rozhodnutie, že dá polícii vypočuť svedka, ktorý koncom júna ukázal na možného útočníka. To bude veľmi dobre. Otázka na Trnku však znie: kde bol celý rok, keď už z laického prečítania pôvodného vyšetrovacieho spisu bolo jasné, že polícia vyšetrovanie spackala, a že takmer všetky znalecké posudky, na ktorých základe polícia obvinila Hedvigu z klamstva, boli  buď pochybne interpretované, alebo dokonca zjavne zavádzajúce?
Ide tu o pravdu, alebo iba o akúsi čudnú hru medzi mocenskými orgánmi štátu? Ale nedajme sa celkom znechutiť: fakt, že sa konečne našiel štátny orgán, ktorý spochybnil škandalózne vyšetrovanie tohto prípadu, je sám osebe zlomom. Akým veľkým a s akými dôsledkami, sa azda dozvieme veľmi rýchlo. Napríklad hneď po Trnkovom návrate z dovolenky.

.martin Hanus
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite