Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej a znovu je v súboji o Veľký krištálový glóbus

Homo asapiens Rada Ondřejíčka

.rado Ondřejíček .časopis .lifestyle

Tlačiarne každodenne chrlia tisíce nových vizitiek. Valce už sú unavené z ustavičného odtláčania rovnakých slov: account, manager, junior, senior, product, brand, executive. Stále dookola, až to vyzerá, že toto sú pracovné zaradenia, z ktorých povstal svet.

Pozerám sa po svojich známych, po ľuďoch v uliciach, po postavách hltajúcich obedové menu a tie ich vizitky, aj keď ich priamo nevidno, presakujú na povrch, odrážajú sa v ich pohľadoch, preskakujú z ich rozhovorov a ostávajú v miestnosti aj po tom, ako sa ich majitelia po náhlivom obede poberú nazad k svojim počítačom. Prirodzenosť, s akou tak činia, odkazuje na genofond po generácie optimalizovaný práve na tieto drobné symptómy ich zodpovedných povolaní. A pritom! V ich rodičoch nič z toho nebolo.
Pred dvadsiatimi rokmi neexistovalo ani jedno z povolaní, ktoré sa dnes tvári ako vrchol reťazca produkujúceho najžiadanejšie statky voľného trhu. A tak neexistovali ani choroby, nočné mory a podobné vedľajšie účinky celoživotnej práce v zajatí neustáleho rastu a donekonečna sa zvyšujúcej efektivity. Len nedávno sa stránky lekárskych záznamov začali zapĺňať diagnózami sprevádzajúcimi život v konštantnom úspechu. Nevyzerá to dobre, tak ako to kedysi nevyzeralo dobre s baníkmi alebo chemikmi, a to sme len v polovici. Nepoznáme ľudí, ktorí so svojimi vizitkami prežili celý produktívny život. Tí najstarší, čo začali systém po revolúcii budovať, sa dnes ešte len blížia k päťdesiatke. Stále im ostáva pätnásť a viac rokov s termínmi, klientmi a skratkou asap* namiesto obvyklého, avšak neefektívneho prosím. Príbehy niekoľkých najúspešnejších osobností, ktoré na titulkách časopisov prezentujú nekompromisne víťaznú povahu svojich poslaní, sa snažia prekryť tisícky iných, obyčajnejších, príbehov jedincov z rodu homo asapiens. Ambície, nadpriemerné príjmy a vyslyšané tikania hypotekárnych hodín vymenené za... časom presne zistia za čo.
Počkajme ešte pár rokov. Pripravme si atraktívne názvy pre syndrómy, ktoré to dnešné lekárske šmé opíšu v elegantnej, ľahko zrozumiteľnej podobe.   .autor je debutujúci spisovateľ
Poznámka: *asap = z anglického „as soon as possible“, na celom svete sa používa vo význame „okamžite!“
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite