Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

České reformy, prvý pokus

.časopis .týždeň v ekonomike

Vláda Mirka Topolánka, ktorá spojila osud s programom reforiem, presadila koncom augusta prvú vlnu zmien. O ich hĺbke a razancii asi najviac hovorí to, že všetci sa ich zdráhajú pomenovať slovom. Vrátane premiéra, ktorý sľubuje, že skutočné reformy ešte len prídu.

Vláda Mirka Topolánka, ktorá spojila osud s programom reforiem, presadila koncom augusta prvú vlnu zmien. O ich hĺbke a razancii asi najviac hovorí to, že všetci sa ich zdráhajú pomenovať slovom. Vrátane premiéra, ktorý sľubuje, že skutočné reformy
ešte len prídu.


Zmeny daní, sociálnej siete a zdravotníctva sú prvým krokom správnym smerom. Neriešia však najväčšie problémy verejných financií, ktoré sa prepadajú do hlbokých dlhov. Aj minister financií Miroslav Kalousek priznáva, že štátnu pokladnicu ozdraví len na niekoľko nasledujúcich rokov. Balík nedokáže dlhy znížiť tak, aby Česko bolo v dohľadnom čase schopné prijať euro.

.superhrubých 15 percent
Aj napriek tomu sú to najväčšie zmeny daní, sociálnych dávok a zdravotníctva v histórii samostatnej Českej republiky. Množstvo vecí znamená prielom do spoločnosti, doposiaľ veľmi rovnostárskej, ktorá považuje pevnú sociálnu sieť za samozrejmosť.
Vôbec prvý raz sa bude platiť jedna sadzba dane z príjmov fyzických osôb. V budúcom roku 15 percent, v nasledujúcom dokonca len 12,5 percenta. Sadzba vyzerá na prvý pohľad impozantne nízka. Na rozdiel od Slovenska sa však nebude počítať z hrubého, ale zo „superhrubého“ platu (do daňového základu sa bude rátať aj 35 percent zdravotného a sociálneho poistenia plateného zamestnávateľom). Keby sa teda rovná daň počítala ako na Slovensku, dosiahne sadzba v budúcom roku 23,4 percenta a v ďalšom roku 19 percent.
Ďalším prielomom sú prvé tri dni choroby bez akýchkoľvek dávok. Česko tiež konečne prestane byť takmer jedinou krajinou Európskej únie, kde nie sú nijaké stropy na povinné odvody zdravotného a sociálneho poistenia. Od budúceho roka budú od poistného oslobodené príjmy nad štvornásobkom priemerného platu (teraz okolo 84-tisíc českých korún mesačne.)
Prvýkrát budú ľudia siahať do peňaženky aj u lekára. Za návštevu sa bude platiť tridsať korún, rovnako ako za položku na recepte. Deň v nemocnici bude pacienta stáť 60 korún.

.chýba reformný étos
Celkovo reforma znižuje rozdiely medzi daňami ľudí s nízkymi a vysokými príjmami. Zdanenie sa posúva od priameho (nižšie dane z príjmu) k nepriamemu (vyššia DPH, ekologické a spotrebné dane). Mierne sa obmedzujú sociálne výdavky.
Ich podiel v rozpočte sa však aj napriek tomu bude stále zvyšovať. Oproti Slovensku alebo Estónsku sú zmeny opatrné. „V spoločnosti nie je reformný étos,“ tvrdí premiér Topolánek. Do istej miery má pravdu. Česko zažíva veľmi silnú prosperitu. Ekonomika rastie ročne o šesť percent, mzdy rastú bezmála o osem, nezamestnanosť je na historických minimách a firmy sa sťažujú, že „nejsou lidi“. V takejto atmosfére sa nikde v Európe ambiciózne reformy nepodarili. Z vládnych strán navyše nesála veľký elán. „Reforma je presným odrazom situácie v politických stranách a v spoločnosti,“ vraví minister financií Miroslav Kalousek. Vláda má v Poslaneckej snemovni väčšinu len vďaka dvom poslaneckým prebehlíkom ČSSD, ktorí ju podporujú.

.pád a vzostup daní
Najväčší súboj sa odohral okolo daní. Časť najsilnejšej vládnej strany ODS sa totiž snažila presadiť ešte výraznejší pokles daní z príjmov. Ohrdnutý exminister financií Vlastimil Tlustý (ODS) sa s pomocou slovenských poradcov okolo Richarda Sulíka snažil znížiť sadzbu a naopak rozšíriť daňový základ. Nakoniec uspel len sčasti. Návrh, ktorý presadil, tiež, paradoxne, časti ľudí zvýši dane v roku 2009.

Budúci rok sa dane znížia všetkým bez ohľadu na výšku platu. Rovná sadzba dane bude spomínaných 15 percent zo superhrubej mzdy. Najviac (aj vďaka zavedeniu stropov na výpočet odvodov) zarobia ľudia s príjmami nad 80-tisíc mesačne. Výhodné sú nové dane i pre ľudí s nízkymi príjmami do 20-tisíc korún. Vláda totiž výrazne zvyšuje zľavy na daniach, ktoré sa v Česku už dva roky používajú namiesto slovenských odpočítateľných položiek. Zľavy sa na rozdiel od položiek neodpočítavajú od daňového základu, ale od konečnej daňovej povinnosti. Od budúceho roka tak každý bude môcť využiť zľavu
2 070 korún mesačne (teraz si môže odpočítať iba 600 korún). Zvyšujú sa aj zľavy na manželku a deti. Vôbec prvý raz ich budú môcť využiť aj pracujúci dôchodcovia. Mnoho ľudí s nižšími príjmami tak nebude platiť vôbec žiadne dane. Zmenami získajú najmenej ľudia s priemernými príjmami okolo 20- až 30-tisíc korún mesačne.
V roku 2009 sa sadzba, podľa návrhu Vlastimila Tlustého, zníži na 12,5 percenta. Zároveň sa však obmedzia i zľavy. Oproti roku 2008 si tak pohoršia ľudia s príjmami do 25-tisíc, rovnako ako rodiny s deťmi s príjmom do 45-tisíc mesačne. Ľudia s vysokými príjmami si, naopak, ešte výrazne polepšia. Poslanci si v zmätku okolo reformy zvýšenie daní všimli až na poslednú chvíľu, keď už celý balík zmien nebolo možné v parlamente zastaviť. Vláda preto sľubuje, že dane pre rok 2009 ešte upraví.

.vyššie účty za spotrebu
Výrazne ušetria aj firmy. Dane z príjmu právnických osôb sa budúci rok znížia z 24 na 21 percent. V roku 2009 klesnú na 20 percent, v nasledujúcom roku potom na 19 percent. I pre firmy sa však zároveň rozširuje daňový základ.
Výpadok z príjmových daní má nahradiť vyššie zdanenie spotreby. Znížená sadzba DPH, ktorá sa platí z potravín, liekov či napríklad z nových bytov, stúpne zo súčasných 5 na 9 percent. Základná sadzba zostáva na 19 percentách.
Pribudne aj Bruselom predpísaná nová ekologická daň z elektriny a uhlia, oslobodený od nej bude plyn. Rastie aj spotrebná daň na cigarety. Práve vinou vyšších daní zo spotreby sa v Česku na budúci rok celkovo dane zvýšia. V nasledujúcom roku to však vyrovnajú nižšie firemné dane a daňová kvóta bude klesať.
Česká reforma

.dane

– daň z príjmov fyzických osôb bude mať jednu sadzbu 15 percent
– bude sa počítať zo superhrubej mzdy (hrubý plat + 35 percent poistného plateného zamestnávateľom)
– daň z príjmu právnických osôb klesne do roku 2010 až na 19 percent
– znížená sadzba DPH stúpne z 5 na 9 percent
– príjmy nad štvornásobok priemerného platu (80 tisíc korún) budú oslobodené od odvodov sociálneho a zdravotného poistenia

.sociálna sieť
– sprísni sa nemocenská, prvé tri dni nebudú platené
– pôrodné klesne zo 17 na 15 tisíc korún
– rodičovský príspevok bude mať tri sadzby
– ľudia, ktorí sú bez práce dlhšie než rok, dostanú len existenčné minimum 2020 korún mesačne

.zdravotníctvo
– za každý liek na recepte sa bude platiť 30 korún
– za návštevu lekára 60 korún
– za návštevu pohotovosti 90 korún

.prísnejšie péenky
Výrazne viac než reformu daní Česko potrebuje zásah do sociálnych výdavkov, ktoré dusia rozpočet. Najvýraznejšou zmenou sú práve prísnejšie práceneschopenky. Tri dni nie sú platené vôbec. V prvých dvoch mesiacoch choroby sa potom dávky mierne znižujú. Polepšia si, naopak, dlhodobo chorí. Česko patrí ku krajinám, kde sa péenky vôbec najviac zneužívajú. Každý deň je práceneschopných 6,13 ľudí zo sto. Takmer dvakrát viac než európsky priemer. Česi na tom pritom nie sú so zdravím horšie než ostatní Európania. Len si zvykli zneužívať systém. Robia to sami ľudia, ktorí si zvykli „hodiť sa na maródku“, ale aj firmy, ktoré zamestnancov posielajú na nemocenskú, keď sa im práve nedarí a nemajú zákazky.
Menej veľkorysé budú i rodičovské príspevky. Od januára tohto roka majú všetci nárok zostať s deťmi doma až štyri roky a brať od štátu 7 600 korún mesačne. Od roku 2008 sa budú musieť rozhodnúť, či zostanú doma dva, tri alebo štyri roky. Pri najkratšej rodičovskej dostanú 11 400 korún mesačne. Pri troch rokoch súčasných 7 600 korún, pri štyroch už len 3 800 korún mesačne.
Tretina rodín zároveň príde o prídavky na deti. Dnes ich dostávajú všetky domácnosti, ktoré majú menej než štvornásobok životného minima. Teda aj rodina s dvoma deťmi a čistým príjmom 34-tisíc korún mesačne. Teraz už na ne dosiahnu len tí, ktorí žijú z menej ako 22-tisíc korún mesačne. Väčšine rodín so strednými príjmami však stratu prídavkov vynahradia nižšie dane a vyššie zľavy.
Do reformy sa na poslednú chvíľu dostalo aj výrazné sprísnenie podmienok pre dlhodobo nezamestnaných. Tých je v Česku medzi ľuďmi bez práce takmer najviac z celej Európy (55 percent). Ten, kto bude bez práce dlhšie než rok, bude od štátu dostávať len existenčné minimum 2 020 korún mesačne. Obce budú mať navyše právo nevyplácať ho v peniazoch, ale len v poukážkach na potraviny či bývanie.

.k lekárovi s peňaženkou
Zásadná reforma zdravotníctva, ktorá má pacienta premeniť zo závislého prosebníka o služby lekárov na váženého klienta, príde až v roku 2009. Minister zdravotníctva Tomáš Julínek dal do prvého balíka len poplatky u lekára. Za každý liek v recepte tak ľudia zaplatia 30, za návštevu doktora 60 a na pohotovosti 90 korún.
Reforma dovolí kabinetu zostaviť na budúci rok rozpočet s deficitom okolo 70 miliárd korún, čo bude znamenať zníženie z tohtoročných 4 na 3 percentá HDP. Do roku 2010 by mal klesnúť na 2,3 percenta HDP. Samotné zmeny však na splnenie tohto cieľa nestačia. Kabinet bude musieť obmedziť i bežné výdavky rozpočtu. Aj slabý pokles schodkov ukazuje, že zmeny sú naozaj mierne. Ekonómovia zvyknú za zásadnú reformu označovať zásahy, keď sa deficit znižuje aspoň o percento hrubého domáceho produktu ročne.
Je to napokon len prvý krok. Váhavý, neistý, ale konečne aspoň nejaký.

.lenka Zlámalová
Autorka je šéfanalytička Hospodářských novin.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite