Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Továreň na peniaze

.časopis .šport

Fanúšikovia najpopulárnejšieho amerického športu môžu konečne naložiť klobásky, hamburgery, pivo a kolu do kufra auta a vyraziť na štadióny. Dlhé čakanie od februára sa skončilo.

Fanúšikovia najpopulárnejšieho amerického športu môžu konečne naložiť klobásky, hamburgery, pivo a kolu do kufra auta a vyraziť na štadióny. Dlhé čakanie od februára sa skončilo.


V čase, keď sú skupiny tohtoročnej Ligy Majstrov bez slovenskej účasti vyžrebované, Artmedia sa teší do Atén na Panathinaikos v prvom kole pohára UEFA a slovenskí reprezentanti otvárajú domácim dvojzápasom záverečnú fázu kvalifikácie na Majstrovstvá Európy 2008, v USA sa začína skutočná futbalová sezóna.
Koniec leta oznamuje Američanom Labor Day Weekend tradičnou prvou várkou zápasov univerzitných (NCAA) tímov amerického futbalu. Víkendy v Amerike sú každú jeseň v televízii monotónne. Maratón prenosov zo zápasov univerzitnej NCAA a profesionálnej NFL sa začne v sobotu predpoludním a skončí sa v nedeľu neskoro v noci. Takmer bez prestávky sa nielen na športových kanáloch, ale aj na celoštátnych programoch ABC, NBC, CBS a FOX striedajú stretnutia študentov (v sobotu) a profesionálov (v nedeľu).
NCAA futbal má fanúšikovské zázemie, ktoré môžeme len ťažko pochopiť. Winston Groom, autor Forresta Gumpa a zanietený fanúšik univerzity Alabama, napríklad v jednom rozhovore vysvetlil, prečo v Alabame nie je vhodné plánovať počas každoročného derby zápasu s konkurenčným Auburnom svadbu, ale ani pohreb. Hostia sa ani v jednom prípade nedostavia. Štát Alabama je na tri hodiny paralyzovaný. Žijú v ňom len fanúšikovia jednej či druhej školy. A zápas určí, kto bude mať na rok právo lepšieho.

.šok na úvod
Študentská súťaž sa začala zhurta, najväčším prekvapením za tridsať rokov. Podľa rebríčka odborníkov a trénerov (tzv. Poll, každý týždeň zoradí 25 najlepších univerzitných klubov) aktuálne piaty najlepší Michigan privítal na domácom štadióne univerzitu Appalachian State. Za tridsať rokov od rozdelenia na divízie sa nestalo, že by tím umiestnený medzi 25 najlepšími prehral s niekým z druhej divízie.
Appalachian State hrá druhú divíziu, rozdiel medzi školami a ich futbalovými družstvami je asi ako rozdiel medzi FC Barcelona a FC Senec. Prvé zápasy sezóny hrajú silné tímy často doma proti slabým súperom. Každé víťazstvo sa počíta, za celú sezónu družstvá odohrajú len dvanásť zápasov. Cieľom je vyhrať svoju konferenciu a pokúsiť sa o národný titul úspechom v BCS Bowl game na prelome rokov.
Na rozohranie teda slabým naložia, čo sa do nich zmestí, vypredajú štadión a všetci sú spokojní. Porazení dostanú za námahu a cestu tučný šek. Napríklad Appalachian State zinkasoval 400-tisíc dolárov, čo pri ročnom rozpočte na úrovni jedného a pol až dvoch miliónov dolárov predstavuje zaujímavú sumu.
Michigan práve dokončuje renováciu štadióna, do ktorej investoval 226 miliónov USD. „Big House“, štadión Michiganu, sa teda vo sviatočnú sobotu znova zaplnil do posledného miesta 110 tisícmi divákov (!) v očakávaní exhibície svojich študentských miláčikov. Väčšina z prítomných ani netušila, v ktorom americkom štáte sa univerzita Appalachian State nachádza (je to Severná Karolína).
Exhibícia sa však nekonala. Druhodivízny tím vyhral po nadšenom výkone 34-32 tak, že zablokoval kop domácich za tri body v posledných sekundách zápasu. Televízne kamery nestíhali strihať zábery na šokované, meravé a užasnuté tváre fanúšikov, trénerov a hráčov Michiganu.
Sezóna, v ktorej mali Wolverines naplánovaný útok na titul univerzitných šampiónov, je v ťahu skôr ako študenti zasadli do lavíc v jesennom semestri. 
Šanca na piedestál sa tak otvorila iným. Favoriti USC (South California), LSU (Louisiana State), Florida či Wisconsin nezaváhali. Komu sa podarí do decembra neprehrať, na nový rok môže oslavovať. Ak vyhrá zápas o titul.

.vyhliadky pred sezónou
Najlepší študenti postúpia o úroveň vyššie, medzi profesionálov v NFL. Národná Futbalová Liga je skutočnou továrňou na peniaze, najsledovanejší americký šport točí miliardy dolárov.
Titul budú obhajovať Indianapolis Colts, vedení rozohrávačom Paytonom Manningom, no nebudú to mať jednoduché. Na trofej Vinca Lombardiho si brúsia zuby viacerí. Vo všeobecne lepšej AFC (American Football Conference) sú okrem Koltov aj ďalší favoriti.
New England Patriots sa posilnili najmä v útoku. Pred štartom sezóny doplnili rady receiverov takým štýlom, že si mohli dovoliť najlepšieho chytača prihrávok (od rozohrávača Toma Bradyho) z minulej sezóny z družstva vyradiť.
San Diego Chargers vymenili trénera za takého, ktorý v posledných minútach zápasu play-off nebude brániť náskok dovtedy, kým ho nestratí. Marty Shottenheimer sa porúčal napriek tomu, že do vyraďovacích bojov šiel jeho tím vlani s najlepšou východiskovou pozíciou. Norv Turner bude mať za úlohu využiť služby najlepšieho running backa ligy posledných piatich rokov LaDanliana Tomlinsona tak, aby sa minimálne prebojoval do finále, do Super Bowl.
Bez ambícií nie sú ani Baltimore Ravens s tradične dobrou defenzívou, Denver Broncos s novým rozohrávačom Jayom Cutlerom, Cincinnati Bengals s explozívnym útokom či New York Jets s mladým trénerskym zázrakom Manginim. Po prvej sezóne Erica prezývajú Mangenius, zahral si cameo aj v poslednej epizóde televízneho seriálu Sopranovci.
Vyzývateľom tímu z AFC bude znova víťaz konkurenčnej konferencie NFC (National Football Conference). Špičkových tímov, ktoré by dokázali držať krok s najlepšími z AFC, je v NFC pomenej. Prstene víťazov konferencie minulej sezóny nosia hráči Chicaga Bears, známi neľútostnou obranou. Na tom sa nič nezmenilo, žiaľ, nezmenil sa ani rozohrávač. Rex Grossmann má dve tváre, skvelé zápasy strieda s takými, za ktoré by si nezaslúžil ani pol výplaty.
Čiernym koňom NFC by mohli byť New Orleans Saints, miláčikovia Ameriky. Hurikán Katrina zničil mesto a poškodil štadión, ale ofenzíve sa pod vedením Drewa Breesa v minulej sezóne mimoriadne darilo.
Spomedzi vyrovnanej skupiny prenasledovateľov môžu mať dobrý rok Seattle Seahawks, Philadelphia Eagles alebo Dallas Cowboys či Carolina Panthers. NFC je vyrovnanejšia, predsezónne prognózy môžu však pokojne dopadnúť ako tie o Michigane ako favoritovi na univerzitné prvenstvo.

.problém menom Vick
Krátko pred štartom má aj NFL svoje problémy. Rodney Harrisson, zadák New England Patriots, bol suspendovaný na štyri zápasy za používanie rastového hormónu. Pacman Jones, talentovaný obranca Tennesee Titans, bol suspendovaný na rok, keďže počas prvej sezóny v NFL mal desaťkrát do činenia s políciou. A Michael Vick, top športová a marketingová hviezda celej ligy, pravdepodobne pôjde do väzenia.
Vick, rozohrávač Atlanta Falcons, ktorého dres s číslom 7 patril medzi najpredávanejšie za posledné roky, sa dostal do problémov po tom, čo vyplávala na povrch jeho angažovanosť v organizovaní nelegálnych psích zápasov. Na svojom pozemku mal podľa štátnej žaloby spolu so svojimi známymi mučiť a zabíjať zvieratá a organizovať nelegálne stávky. Vick priznal vinu, sudca rozhodne o jeho treste v decembri. Zdvihla sa vlna všeľudového odporu, všeobecne mu predpovedajú rok až dva natvrdo.
NFL dbá na svoj imidž, chráni tak svoje miliardy. Problematika dopingu a problémových asociácií hráčov (Jones aj Vick doplatili na ľudí zo svojho okolia, ktorí sa priživovali na ich peniazoch) však zrejme nezmizne švihnutím čarovného prútika na začiatku novej sezóny.

.denis Schvarcz
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite