Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kontroverzný bilbord

.časopis .týždeň doma

Na uliciach sa už v auguste objavil bilbord, ktorý svojou drastickosťou šokuje – ide o zakrvavenú obeť umelo ukončeného tehotenstva.

Na uliciach sa už v auguste objavil bilbord, ktorý svojou drastickosťou šokuje – ide o zakrvavenú obeť umelo ukončeného tehotenstva. Okrem záberu na zničený plod v jedenástom týždni života je na bilborde aj informácia o 1,3 milióna interrupcií vykonaných na Slovensku od roku 1957. Práve v tom roku vstúpil do platnosti zákon povoľujúci legálne interrupcie. Teraz si pripomíname jeho päťdesiate výročie. Päťsto bilbordov s týmto obrazom si objednalo občianske združenie Pastor Bonus a Centrum pre bioetickú reformu. Ako sami uvádzajú, „cieľom kampane je odtabuizovať tému umelých potratov“. Kampaň chce vzbudiť aj solidaritu ľudí s počatými deťmi, ktoré sú násilne usmrcované. Je jasne namierená proti interrupčnému zákonu, ktorý považujú obaja zadávatelia kontroverznej reklamy za zlý. „Kampaň nemá žiadne štátne, cirkevné či európske dotácie. Je financovaná z príspevkov slovenských podnikateľov a darov od fyzických osôb,“ povedala pre Trend spoluorganizátorka kampane Jana Tutková. Spoločnosť pre plánované rodičovstvo obvinila zadávateľov reklamy z náboženského fanatizmu a terorizmu.
Súperenie organizácií pro-life a pro-choice sa tak dostalo až na slovenské ulice, čo nemusí byť – pri takej závažnej otázke – na škodu. Iniciátori kampane rátajú s tým, že práve takéto drastické upozornenie bude mobilizovať verejnú mienku. „Je predsa bežné ukazovať obrázky obetí vojny na mobilizáciu verejnej mienky proti vojne,“ tvrdí koordinátorka kampane Jana Tutková. Je pravdepodobné, že kampaň bude musieť riešiť aj Rada pre reklamu, ktorá je samoregulačným orgánom zadávateľov, médií a reklamných agentúr. Taký záujem o nastolenú tému však organizátorom kampane len vyhovuje. Najmä v čase, keď má Ústavný súd rozhodovať o legálnosti umelých potratov.
.eč
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite