Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Príbeh (čínskych) hračiek

.časopis .komentáre

„Ide tu o vaše dieťa, ide tu o vaše domáce zviera, ide tu o jedlo, ktoré máte na stole,“ dramaticky vysvetľoval americký kongresman Rick Larsen, keď sa vrátil

„Ide tu o vaše dieťa, ide tu o vaše domáce zviera, ide tu o jedlo, ktoré máte na stole,“ dramaticky vysvetľoval americký kongresman Rick Larsen, keď sa vrátil  z cesty po Číne v čase, keď sú spotrebitelia zavalení správami o nebezpečných čínskych výrobkoch.
„Už to ani nemôže byť osobnejšie,“ dodal. Niektorí jeho  kolegovia však idú ďalej a hovoria o potrebe zavedenia zvláštnej kontroly všetkých čínskych výrobkov, prichádzajúcich na americký trh.
Výzva firmy Mattel na stiahnutie 19 miliónov bábik, autíčok a figúrok vyrobených v Číne, prinútila rodičov po celom svete skúmať, či aj hračky ich detí nie sú medzi nebezpečnými výrobkami obsahujúcimi ortuť alebo malé magnetky, ktoré by deti mohli prehltnúť. Prípad dobre ilustruje rozsah problému: Mattel je svetovou jednotkou v hračkách a Čína je miestom, kde sa ich vyrába najviac – pochádzajú odtiaľ štyri hračky z piatich. V krajine je dnes vyše desaťtisíc hračkárskych tovární a len samotný Mattel má tritisíc dodávateľov.
Vlani Čína vyviezla 22 miliárd hračiek, takže tie, čo boli označené ako nebezpečné, tvoria iba promile. Napriek tomu môže byť strata dôvery v čínske hračky devastujúca – na máločo dávajú rodičia pri nakupovaní taký pozor ako na bezpečnosť pre svoje deti.
Obava z nebezpečných hračiek je však iba jedným z otáznikov nad kvalitou všetkého, čo svet kupuje s nálepkou „Made in China“. Americké a európske firmy, ktoré využívajú čínskych dodávateľov, začali v reakcii na otázky zákazníkov húfne vysielať do Číny kontrolórov, aby preverili, ako ich čínski partneri spĺňajú bezpečnostné štandardy. A nedávno bola v Pekingu s rovnakou témou delegácia Európskej komisie. Aj čínska vláda pritom priznáva, že domáca kontrola je slabá. „Sme rozvojová krajina,“ dodávajú vládni predstavitelia  alibisticky. A po škandáloch s pokazeným jedlom pre istotu popravili skorumpovaného šéfa úradu pre kvalitu potravín...
Príbeh nebezpečných čínskych hračiek však poukazuje na širší kontext v rámci globálnej ekonomiky. Čína už predbehla vo vývoze Spojené štáty a do dvoch rokov by mala predbehnúť aj hlavného svetového exportéra, Nemecko. Aj vďaka čoraz silnejšej Číne svetová ekonomika rastie, motorom čínskeho rastu však v posledných rokoch boli lacné výrobky. Prebudenie svetových spotrebiteľov a podozrenie, že čínske výrobky síce môžu mať priaznivú cenu, ale môžu byť zdraviu nebezpečné, vyvolá obrovský tlak na celú čínsku ekonomiku, aby sa sústredila na kvalitu. Číňania to, samozrejme, dokážu, tak ako sa pred desaťročiami stali symbolom kvality predtým podobne neuznávané výrobky z Japonska. Tento čínsky obrat však bude mať následky: vyššia kvalita povedie k vyššej cene. „Made in China“ už nemusí byť za babku.

.daniel Bútora
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite