Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Blbcovi radar nevysvetlíš

.časopis .týždeň vo svete

Tomáš Klvaňa je môj spolužiak z gymnázia. Vydávali sme spolu školský časopis, ktorého najväčším počinom bola voľba Miss školy – Tomáš tvrdí, že sa ňou stala Kateřina Brožová, tá plavovlasá herečka zo seriálov, keby ste nevedeli.

Tomáš Klvaňa je môj spolužiak z gymnázia. Vydávali sme spolu školský časopis, ktorého najväčším počinom bola voľba Miss školy – Tomáš tvrdí, že sa ňou stala Kateřina Brožová, tá plavovlasá herečka zo seriálov, keby ste nevedeli.

Mne sa aj tak vždy viac páčila Daniela Kuklová, ktorá skončila druhá.
Tomáš po „revolúcii“ odišiel do Spojených štátov, stretli sme sa v Hospodářských novinách, zopár mesiacov vydržal byť hovorcom Václava Klausa. Teraz je „pán Radar“. Vládny splnomocnenec, alebo ako sa to úradne volá.
Tomáš teraz stále chodí do Brd na juh od Prahy, kde sa háda s tamojšími starostami, väčšinou bývalými alebo súčasnými komunistami, o tom, či tam môže byť americký radar. Pred dvoma dňami tam prišla dokonca autobusom celá vláda a k úplatkom pre dediny, ktoré v súvislosti s radarom ponúka starostom Tomáš Klvaňa, ponúkla aj „plán rozvoja Brd“. Čo teda nie je nič iné ako úplatok na kabinetnej úrovni.

Byť tak českým premiérom, s tými starostami sa vôbec nebavím. Radar totiž nebude stáť  niekde na sídlisku, ale vo vojenskom priestore, do ktorého tých starostov nič nie je. Na to je to, napokon, vojenský priestor, všakže?
Americký vojenský radar je súčasťou systému, ktorý má USA a časom i nás chrániť proti raketám z Iránu, Kórey alebo od nejakého šialeného nástupcu Putina. Mali by sme byť USA, nášmu najväčšiemu spojencovi, vďační, že je ochotný pchať do protiraketovej obrany peniaze. A vďační dvakrát, že chce mať u nás vojenskú základňu. Lebo táto základňa, nech si kto chce čo chce hovorí, je značne veľkou zárukou, že keby na nás chcel v budúcnosti niekto zaútočiť, Američania nás budú brániť.
Starostovia Brd a pacifisti, ktorí sa tu aj s podporou Moskvy vynorili, to vidia inak. Je demokracia, môžu protestovať, presviedčať aj poslancov, aby radar neodhlasovali. Ale ja by som ich nepodplácal, nepodporoval by som ich tým, že sa s nimi každú chvíľu bavím. Podpísať, schváliť zákonom a hotovo. Lebo keď tých starostov, pacifistov (alebo Roberta Fica) počúvam, napadá mi jedno české porekadlo: „Blbcovi nič nevysvetlíš.“ Tomáš Klvaňa, ktorý bol už na gympli bystrý chlapec, by sa aspoň mohol venovať zmysluplnejšej práci.

.luboš Palata
Autor je redaktor Lidových novin.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite