Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Princezná a vojvodkyňa

.časopis .fenomén

Príprava spomienkovej bohoslužby pri príležitosti desiateho výročia smrti princeznej Diany sa zmenila na vášnivú mediálnu diskusiu o cnostiach a nerestiach druhej manželky princa Charlesa, vojvodkyne z Cornwallu.

Príprava spomienkovej bohoslužby pri príležitosti desiateho výročia smrti princeznej Diany sa zmenila na vášnivú mediálnu diskusiu o cnostiach a nerestiach druhej manželky princa Charlesa, vojvodkyne z Cornwallu.


Camillino kontroverzné odrieknutie účasti síce znamenalo jej porážku, no podarilo sa jej prisvojiť si časť pozornosti určenej Diane. Britské médiá okamžite vyvolali verejnú debatu o tom, kto má právo zúčastniť sa na bohoslužbe a kto nie. Dianini fanúšikovia rozpútali proti Camille zúrivú kampaň, ktorú ochotne zastrešili všetky bulvárne noviny. Čitatelia denníka Daily Express ju napríklad neváhali označiť za „pokryteckú, bezohľadnú a sebeckú ženu“. Kým vojvodkyňa z Cornwallu otvárala listy od Dianiných priaznivcov, ktorí hrozili, že ju v piatok vypískajú, médiá oživovali staré špekulácie o okolnostiach smrti princeznej. Prostredníctvom titulných strán denníkov sa verejnosť dozvedela aj o tom, že organizátori bohoslužby vynechali zo zoznamu pozvaných niekoľkých blízkych Dianiných spolupracovníkov. Niektorých právom – za to, že speňažili svoje osobné zážitky a skúsenosti s princeznou, iných neprávom – údajne omylom. Navyše princ Charles tvrdohlavo trval na Camillinej prítomnosti, čím postavil kráľovskú rodinu do nezávideniahodnej pozície.
Napokon vojvodkyňa z Cornwallu podľahla tlaku a oznámila, že sa na bohoslužbe nezúčastní. Británia tento krok uvítala. Podľa prieskumu verejnej mienky až 93 percent opýtaných s jej rozhodnutím odrieknuť svoju účasť na bohoslužbe súhlasilo.
Camillina vidina samej seba ako budúcej britskej kráľovnej sa tak rýchlo rozplynula. Hoci v poslednom čase jej popularita rapídne stúpla, predsa len ešte nedozrela natoľko, aby sa ľudia dokázali zmieriť čo i len s jej prítomnosťou na bohoslužbe venovanej spomienke na princeznú z Walesu.
Diana naďalej zostáva najobľúbenejšou Britkou a zdá sa, že pre ostrovné kráľovstvo je svojím spôsobom stále živá. Ľudia každoročne nosia kvety pred bránu Kensingtonského paláca, kde žila, a navštevujú fontánu postavenú na jej počesť v Hyde Parku v roku 2004. Pamätník si ročne príde pozrieť až milión ľudí. Mnohých však čaká sklamanie, pretože fontána nepôsobí grandiózne a nevyniká ani v žiadnom inom smere. Práve nespokojnosť s pamätníkom motivovala umelca Nigela Boonhama, aby začal pracovať na Dianinej soche, ktorá nebude nejakým alegorickým odrazom jej života (tak tvorcovia fontány predstavili svoje dielo verejnosti), ale zobrazí údajne princeznú z Walesu tak, ako ju všetci poznajú.

.jana Machatová
Autorka je zahraničná spolupracovníčka TA3.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite