Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.do pozornosti

.časopis

HUDBA JOHANN STRAUSS NA DUNAJI
PONDELOK 3. SEPTEMBER
Jedným z posledných podujatí tohtoročného bratislavského Kultúrneho leta je koncert Johann Strauss na Dunaji, ktorý sa uskutoční na nádvorí Starej radnice. Johann Strauss Orchester Coburg pod taktovkou Adriána Kokoša prednesie známe melódie a árie z operiet Johanna Straussa ml., Gejzu Dusíka, Emmericha Kálmána, Franza Lehára a ďalších operetných majstrov. Sólistami sú česká sopranistka Luisa Albrechtová, slovenský tenorista Ivan Ožvát a huslista a zakladateľ orchestra Jiří Presinger.
FESTIVAL CINEMATIK 2007
UTOROK – NEDEĽA 4. – 9. SEPTEMBER
Na druhý ročník filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch sa môžete ísť pozrieť počas prvého septembrového týždňa. V Dome umenia, kine Fontána, Kursalóne, priľahlom parku, na kúpalisku Eva, v reštauráciách a kaviarňach – tam všade môžete naďabiť na návštevníkov festivalu a sprievodné akcie ako koncerty, výstavy či diskotéky. V jednej súťažnej a jedenástich nesúťažných sekciách sa predstaví divákom spolu 46 celovečerných a 33 krátkych a dokumentárnych filmov.
HUDBA (NEW) MUSIC AT HOME´07
UTOROK – NEDEĽA 4. – 9. SEPTEMBER
V šamorínskej synagóge, ktorá je sídlom miestnej At Home Gallery, sa uskutoční piaty ročník koncertného cyklu (New) Music At Home. V utorok tu vystúpi maďarský komorný súbor Trio Lignum, v sobotu uvedie skladateľ a videoumelec Tibor Szemzö svoj nový film A Guest Of Life a v nedeľu zahrá Žena s blchou – mladé zoskupenie skladateľov a hudobníkov z Košíc. V ďalších dňoch vystúpi aj renomované duo Prochác – Kákoni a súbor starej hudby Solamente naturali.
HUDBA SAXOFÓNY
STREDA 5. SEPTEMBER
Záverečný dvojkoncert z letného cyklu Jazz pod vežou na nádvorí Starej radnice v Bratislave bude patriť trom saxofonistom. Najprv vystúpia slovenský altsaxofonista Radovan Tariška a český tenorsaxofonista Ondřej Čtveráček. Po nich príde na rad trio renomovaného poľského saxofonistu Adama Pieronczyka, ktorého budú sprevádzať Ed Schuller na kontrabase a basgitare a Krzysztof Dziedzic na bicích. Jeden z najväčších talentov poľského džezu strieda soprán, alt i tenorsaxofón.
VÝSTAVA BIB 2007
PIATOK 7. SEPTEMBER
V piatok sa v bratislavskom Dome umenia začne 21. ročník tradičnej výstavy ilustrácií k detským knihám Bienále ilustrácií Bratislava. Na túto súťažnú výstavu je prihlásených 388 ilustrátorov z 38 krajín zo všetkých kontinentov okrem Antarktídy. Súčasťou výstavy je aj medzinárodné sympózium na tému Globalizácia a inakosť v detskej ilustrovanej knihe a UNESCO-BIB workshop Albína Brunovského, ktorého témou je koncept detskej ilustrovanej knihy. Choďte na to hodiť očkom!
VÝSTAVA JESŤ SA MUSÍ!
PIATOK 7. SEPTEMBER
V Nitrianskej galérii a v Galérii mladých otvoria slávnostnou vernisážou výstavu s podtitulom Jesť sa musí!, ktorú kurátori Omar Mirza a Barbora Grežová pripravili z prác starších i začínajúcich slovenských a českých umelcov. Výstava ponúka diela, v ktorých bolo použité jedlo buď ako materiál tvorby, alebo je prezentované v jeho najrozmanitejších podobách, formách a spôsoboch konzumácie vrátane metaforickej roviny. „Jedlé“ diela sú usporiadané do viacerých tematických celkov.
FESTIVAL KINOBUS 2007 – PRÁCA
PIATOK – NEDEĽA 7. – 9. SEPTEMBER
Žilinský kultúrny priestor Stanica organizuje ďalší ročník nielen filmového minifestivalu Kinobus, tentoraz s podtitulom Práca. Účastníci zájazdu na trati Žilina - Veľké Rovné - Makov - Oščadnica - Kysucký Lieskovec - Žilina uvidia počas troch dní v dedinských kinách niekoľko celovečerných i krátkych filmov o práci, zažijú koncert Vrbovských víťazov, naučia sa pracovať s drôtom a drevom s lokálnymi majstrami a nakuknú aj do funkčných fabrík a výrobných hál.
BALET WARHOL
SOBOTA 8. SEPTEMBER
Prvým predstavením v novej sezóne SND v Bratislave bude repríza baletu Warhol, ktorého autorom, choreografom a režisérom je sám riaditeľ baletného súboru Mário Radačovský. V hlavných úlohách tejto sviežej inscenácie účinkujú Igor Holováč, Lucia Macíková, Kristína Luptáková, Mária Kupcová a Viktória Šimončíková. Ak ste ešte nevideli na baletnom javisku namiesto kŕdľa labutí tancujúci húf postáv silno pripomínajúcich Marilyn Monroe, je najvyšší čas!
FILM ŠUP SEM, ŠUP TAM
Film o tom, čo je vraj najdôležitejšie pre tínedžerov – láska a sex. Jakob, Mikkel a Bo sa poflakujú na predmestí, kašľú na školu, čas si krátia futbalom, filmami a hlavne dievčatami. Všimli si totiž, že sa pekne zaobľujú. Jakob sa beznádejne zaľúbi do svojich spolužiačok, Mikkel nespúšťa oči z Mette, dievčaťa z rýchleho občerstvenia a Bo trávi čas s pochybnou partiou. Poradia si s tým?
2 ryk og 1 aflevering (Dánsko, 2003)
Réžia: Aege Rais-Nordentoft. Hrajú: Jacob Krarup, Marie Bach Hansen
FILM KRÁSNE SNY
Gary Sheller je na pokraji síl. Kedysi úspešný spevák a muzikant píše hudbu iba pre reklamné spoty, jeho manželstvo s Dorou ho neuspokojuje a ešte navyše žiarli na svojho bývalého kolegu a súčasného zamestnávateľa Paula, ktorý je oveľa úspešnejší a spokojnejší než je on sám. Keď sa na scéne objaví kráska Anna, ktorá je zamilovaná do Paula, zostáva mu iba  jedno – snívať o nej.
The Good Night (USA/VB, 2007)
Réžia: Jake Paltrow. Hrajú: Martin Freeman, Gwyneth Paltrow
FILM PRAVIDLÁ LŽI
Dvanásť ľudí sa nechalo dobrovoľne zavrieť na rok na šumavskom gazdovstve. Dobrovoľne sa zriekli slobody. Manuálne pracujú, živia sami seba a pomáhajú jeden druhému vyrovnať sa s minulosťou. Vzťahy sú rovnoprávne: nikto nemôže mať hlavné slovo, zakázané sú aj akékoľvek erotické vzťahy. Za porušenie pravidiel komunity však hrozí vylúčenie. Pracujú nervy a pudy…
Pravidla lži (ČR, 2006)
Réžia: Robert Sedláček. Hrajú: Jiří Langmajer, Klára Issová, Jan Budař
FILM GRINDHOUSE – PLANÉTA TEROR
Po Tarantinovom filme Dôkaz smrti prichádza druhý diel z projektu Grindhouse, Rodriguezova Planéta teroru. Manželia Dakota a William pracujú v nemocnici ako lekári. Ich dnešná šichta vyzerá skôr na funus. Čakáreň zaplavuje dav potrhaných ľudí z mesta s  neprítomným pohľadom a odpudivými hnisajúcimi ranami. Budúcnosť neponúka nič iné, len hektolitre vazelíny a kečupu.
Grindhouse – Planet Terror (USA, 2007)
Réžia: Robert Rodriguez. Hrajú: Mary Shelton, Josh Brolin, Bruce Willis

.vladimír Potančok, .peter Konečný
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite