Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

A predsa sa točí

.časopis .komentáre

Výrokom „A predsa sa točí“, ktorý vraj Galileo povedal na smrteľnej posteli, potvrdil stredoveký vedec svoje presvedčenie, že Zem sa točí okolo slnka. Toto svoje poznanie najprv zo strachu pred inkvizíciou odvolal, ale na smrteľnej posteli mu jeho svedomie nedovolilo popierať pravdu. Tým výrokom vstúpil do dejín.

Výrokom „A predsa sa točí“, ktorý vraj Galileo povedal na smrteľnej posteli, potvrdil stredoveký vedec svoje presvedčenie, že Zem sa točí okolo slnka. Toto svoje poznanie najprv zo strachu pred inkvizíciou odvolal, ale na smrteľnej posteli mu jeho svedomie nedovolilo popierať pravdu. Tým výrokom vstúpil do dejín.

Minister Valentovič chcel presadiť zlúčenie dvoch štátnych poisťovní do jednej, no keď mu pomerne jednoduchú vec len trochu skomplikovali lobisti, zrazu bolo spojenie nad jeho sily. Výsledok? „A predsa ich nespojí“.
Veľký fyzik bol o svojej pravde presvedčený a ozvalo sa jeho svedomie. O čom je presvedčený Valentovič, nevie ani on sám, a svedomie je pre neho a jeho šéfa pojem neznámy. Aj preto chcú zrušiť výhradu vo svedomí u lekárov. Navonok maličkosť, ide však o vážny problém. Umožňuje totiž lekárovi odmietnuť robiť tie výkony, ktoré sú v rozpore s jeho svedomím. Ide najmä o vykonávanie potratov, predpisovanie istých druhov antikoncepcie, umelé oplodňovanie a v budúcnosti nepochybne aj o eutanáziu. Výhrada svedomia je dnes zakotvená v reformných zákonoch a vyjadruje právo občana konať v súlade s niečím, čo je pre našich marxistov ťažko pochopiteľné.

Ak dnes veriaci lekár odmieta robiť potraty, bude ich odmietať aj zajtra, iba mu za to budú hroziť vážne sankcie. Osobne mám iný pohľad na potrat, antikoncepciu, plánované rodičovstvo alebo umelé oplodňovanie, to však neznamená, že nerešpektujem výhradu svedomia. Naopak – považujem za povinnosť výhradu svedomia chrániť, pretože sa tým chráni sloboda.
Od zakotvenia výhrady svedomia v reformných zákonoch sme až na jeden prípad v Prešove nezaznamenali žiadne problémy. Navyše, aj v tom jedinom prípade išlo skôr o nešťastne načasované spory medzi riaditeľom a gynekológom. Tak prečo to dnes ktosi otvára?
KDH sa zastáva výhrady vo svedomí. Dnes sa však vnútri tejto strany navzájom mučia pre povolebný spor o prípadnej spolupráci s Ficom. Aj to je vážny spor o svedomie. Kde mala väčšina KDH svedomie, ak si nebola schopná uvedomiť, že s Ficom sa nedá? Ľudia sa už dávno učia chrániť kľúčové hodnoty, napríklad rodinu a život. Vzniklo tým niečo ako svedomie a pamäť ľudstva. A práve naša domáca novodobá pamäť hovorí nášmu svedomiu: „A predsa sa s ním nedá“. Nariekanie nad tým, že Fico mení charakter štátu, nič nerieši. Bolo by skôr dobré, keby si aj KDH kládlo otázky. Napríklad tú, či uvažovaná spolupráca slušnej kresťanskej strany s dominujúcimi neomarxistami nebola, podobne ako Valentovičov návrh, v rozpore so – svedomím...

.rudolf Zajac
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite