Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hedviga po roku

.časopis .komentáre

Veľmi bizarne vyznela reakcia denníka SME na zistenie, že kým väčšina slovenských Maďarov verí Hedviginej verzii (ktorú potvrdzuje aj naše skúmanie), Slováci sú v názoroch pluralitnejší. A preto sú podľa SME na tom Slováci „o niečo lepšie“.

Veľmi bizarne vyznela reakcia denníka SME na zistenie, že kým väčšina slovenských Maďarov verí Hedviginej verzii (ktorú potvrdzuje aj naše skúmanie), Slováci sú v názoroch pluralitnejší. A preto sú podľa SME na tom Slováci „o niečo lepšie“.
Akoby pluralita názorov, ktorú spôsobuje neinformovanosť či slepá viera v postup úradov, bola pozitívnou hodnotou. V jednom sa však SME nemýli: kauza naozaj rozdeľuje podľa etnických predsudkov. A to je veľmi varovné znamenie pre súdržnosť a stabilitu štátu.
Zbitie našej Maďarky a následný postup štátu, ktorého vyšetrovanie vyzerá ako sabotáž práva, v sebe nesie zárodok najväčšej rozbušky medzi Slovákmi a našimi Maďarmi za posledných 50 rokov. Už teraz sa z Hedvigy pre slovenských Maďarov stáva podobná trauma, akou bol kedysi pre polovicu krajiny únos Kováča mladšieho či Remiášova vražda. Etnický rozmer prípadu Hedvigy to celé ešte dramatizuje, keďže naši Maďari majú dôvod vnímať ho ako útok „štátotvorného“ kolektívu na ich menšinu. Klamstvá a skreslenia zo strany polície a vlády, o ktorých informujú médiá (naposledy TA3), dnes ohrozujú spolužitie Slovákov a maďarskej menšiny viac než nejaká garda či Benešove dekréty, ktoré na nemilé prekvapenie preferujú už aj Vladimír Palko a spol. Mimochodom, čo by sme si mysleli o maďarských politikoch, ktorí by usporadúvali zásadné tlačovky v dôsledku vzniku hlúpučkej Slovenskej pospolitosti?

Iste, maďarská politika je znacionalizovaná ako nijaká iná v Európe – a núti k ostražitosti. V hlavách Maďarov, ktorí prišli po prvej svetovej vojne o nemalé územia a každý tretí Maďar ostal mimo hraníc svojho štátu, je Trianon ako symbol celkom pochopiteľne stále živý. Prezieravá slovenská politika preto káže trianonskej traume rozumieť a súčasne nerozumným požiadavkám z Budapešti, ktoré v sebe nesú odkaz Trianonu, vo vlastnom záujme neustupovať.
Najväčším nezmyslom je vyvolávať hystériu. A takisto sa nečinne prizerať tomu, ako štát svojím správaním v prípade Hedvigy posilňuje v našich Maďaroch pocit bezdomovectva. Práve detinská slovenská hystéria v kombinácii s hrozivosťou kauzy Hedviga sú samovražedným písmom v scenári, ako prísť o elementárnu lojalitu maďarskej menšiny k Slovensku, a ohroziť tak súdržnosť krajiny – napríklad vtedy, ak sa situácia v Maďarsku ešte zradikalizuje a utopický model EÚ bude za svojím zenitom. Pritom pri normálnom správaní by mali Slováci na svojej strane lepšie karty: podľa posledných prieskumov si napríklad odtrhnutie želá iba marginálna časť u nás žijúcich Maďarov. Naši Maďari, ktorým je maďarská vlajka emocionálne bližšie než slovenská, už dobre vedia, že ich domov nie je smerom na juh, kde sa na nich hľadí s dešpektom ako na „menejcenných“. V prospech Slovákov hrá aj demografia: ešte pred 50 rokmi boli južné pásy Slovenska dominantne maďarské, dnes sú to zmiešané územia s rastúcim počtom ľudí, ktorí nemajú vyhranenú identitu, pričom mnohé južné mestá sú už viac slovenské než maďarské. Slovenská politika však tieto prirodzené výhody podmínovala: Mečiarov volebný zákon rozbil pluralitné maďarské strany a dal vzniknúť monolitnej SMK, ktorú teraz riadia Csáky s Durayom. A rok starý prípad Maďarky zbitej holohlavými mladíkmi, ktorú štátne orgány obvinili z klamstva na základe vyfabulovaných dôkazov, je ďalšou  riadenou strelou do krehkých posttrianonských vzťahov Slovákov a ich Maďarov.

.martin Hanus
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite